avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 474 soluții astăzi
Forum Activitate Mr. Eugen

Activitate Mr. Eugen

freeelis a scris:

Procentul de 75% nu se stabileste retroactiv, ci de la 01.01.2011 ... legea nu are efect retroactiv.

Sotia mea lucreaza ca asistenta medicala la un spital din Iasi, in cei 22 de ani de cand lucreaza s-a schimbat de mai multe ori legea privind concediul de crestere a copilului, colegele ei care au nascut in aceasta perioada au "beneficiat" de concediul de crestere a copilului pe care l-au "prins" in momentul nasterii. Nici o lege de pana acum nu a adus modificari care sa afecteze mamele/tatii aflati deja in plata. Aceasta gaselnita basesco-boculista mie unu imi suna a "retroactiv". Poate gresesc, dar sigur e o premiera .
Sotia mea se afla in aceiasi situatie. In ianuarie m-am dus la AJPS si am solicitat aceasta noua decizie si mi s-a raspuns ca nu este "necesara" o noua decizie si stiu ei ce au de calculat. Dupa indelungi insistente si completarea unei cereri de mana pe care am inregistrat-o la ei au fost de acord sa-mi de macar un fel de adeverinta de venit ca sa stim si noi despre ce este vorba in fapt.
Eu am fost deja sa cer o noua decizie din ianuarie, la Iasi, si mi s-a raspuns ca nu pot sa emita o alta decizie, pur si simplu au operat modificarile de indemnizatie la suma trimisa la banca. Dupa multe insistente au catadicsit sa-mi primesca o cerere de emitere a unei adeverinte de venit, ca sa am si eu o "hartie cu stampila" pe care sa o pot contesta in instanta eventual. Am facut si eu acasa media veniturilor sotiei pe cele 12 luni anterioare nasterii fiului meu si suma pe care mi-au trecut-o ei reprezinta cam 72% din acea MEDIE, probabil ca in calitate de inginer constructor specializat in structuri metalice nu stiu suficienta matematica ca sa vad cei 75% din medie care oricum sunt stabiliti arbitrar si retroactiv, odata ce nu e legala emiterea unei noi decizii de indemnizatie.
tudorvaleriu a scris:

Deoarece ati nascut in decembrie 2010 vi se aplica prevederile OUG 148/2005.

Cu mentiunea ca tot 75% va da din cauza aiuristicului art.30 din OG 111/2010.
Acest art.30 este un abuz dupa parerea mea. Sotia mea lucreaza de22 de ani in spital si toate colegele ei care au fost mame au "beneficiat" de diverse schimbari de lege si regim, dar cum au prins legea la inceputul CCC asa au terminat concediul, modificarile de pe parcurs aplicandu-se la cele care au nascut dupa ce s-a publicat legea, ordonanta sau ce a mai fost. E primul guvern care vrea sa aplice legi retroactiv si de aceea eu merg in instanta pentru aceasta aiureala silnica.
Am fost la inspectia de munca, sau cum s-o mai chema, vineri si am solicitat noua decizie pentru indemnizatia de crestere a copilului. Sotia mea primeste aceasta indemnizatie din septembrie 2011. Mi s-a raspuns ca nu e necesara o alta decizie si ca defapt ei nu au cum sa-mi de un astfel de act. E normal asa ceva? pe cea veche pe care tot de acolo am ridicat-o, nu mi s-a trimis prin posta, scrie ca indemniz se calculeaza la 85% din veniturile pe ultimele 12 luni din care se mai scad 15% conform ordonantei infame...deci pe legea veche. Acum se pare ca se vor da 75% pe legea nou. Eu cred ca ar fi normal sa avem si un "fluturas" ceva sa stim si noi exact cum stam, gresesc?
Am si eu o intrebare : sotia mea a intrat in concediu de crestere a copilului de pe 25.09.2010; acum de la 1.01.2011 i se va recalcula indemnizatia din nou la 85%? sau ramane ca in anul trecut 71.x % ?
Mie mi s-a zis ca e complet dosarul, nu mi s-a spus nimic de o astfel de adeverinta. Oricum nu inteleg de ce timp de doua luni trebuie sa ma duc "milog" la capul podului sau la sters parbrizuri ca nu primim banii munciti de noi, indemnizatia nefiind un ajutor social ci o "prelungire" salariului (ala prapadit si ciuntit de onor guvern).
Am incercat azi sa depun dosarul pt. indemnizatia de crestere a copilului. Raspunsul a fost "Ati venit prea devreme, odata ce mama termina concediul de lehuzie pe 25 septembrie abia atunci il putem lua la procesat si dureaza 2 luni." Intrebarea fireasca a mea a fost deci in octombrie - noiembrie nu primeste bani? "Ba da ii primeste retroactiv" Copilul nu mananca retroactiv din pacate.
Poate cineva sa-mi zica ce trebuie sa faca respectiva mama !?!
Daca am platit deja impozitul pe masina la inceputul anului, acum iar sunt dator la stat?:stunned: