avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 623 soluții astăzi
Forum Activitate EMA79

Activitate EMA79

Buna ziua,
Fratele meu se afla intr-o situatie delicata prin urmare l-am rugat sa-mi trimita un mail redactat pentru a-l putea copia si posta pe forum:
"Lucrez la un SRL care din martie a inceput sa-si concedieze angajatii la inceput prin restructurare. In prezent, mai suntem cativa oameni vechi deoarece a angajat pe salarii mai mici altii(si cu experienta indoielnica). Ne-a impus sa lucram in ultima perioada si in sambetele noastre libere cu amenintarea ca ne da afara. Cei care nu s-au prezentat au fost concediati. Au trecut 2 luni si nu ne-a platit orele suplimentare pana in prezent(desigur ca la un control nu veti gasi dovada orelor suplimentare ). In martie ne-a facut la toti contract de 6h si salariul de 400ron, fiind platiti la negru pe diferenta de bani, desigur. In ziua de salariu de cate ori intrebam de banii pe orele suplimentare mi se spunea sa zic mersi ca primesc si salariul(de parca veneam ca sa stau la servici, nu sa muncesc!!!!).
Pana in prezent am lucrat in 2 luni 120h suplimentare. Concediu mi-am luat doar 10 zile. Ieri am fost anuntat verbal ca sunt in preaviz din motive fals argumentate de ei deoarece am avut martor. Am prins ideea patronului de a trece criza : trage tare pe oameni pana nu mai pot, iar cand iti ceri dreptul, te da afara, dupa ce si-a adus oameni noi in firma. O JIGODIE, deoarece am pus firma lui pe primul plan si mi-am nenorocit si coloana, iar el oricum nu a apreciat munca depusa de mine si pana la 1-3 noaptea. Am intrebat cum voi lucra in aceasta perioada si mi-a zis ca 15 zile program de 8h. El trebuie sa-mi plateasca orele suplimentare , zilele de concediu(puteti sa-mi spuneti la cate zile am dreptul daca preavizul se termina pe 23 oct2009inclusiv?) si perioada de preaviz lucrata. Am dreptul sa nu ma mai duc la servici depunand cerere de recuperare din orele suplimentare pentru cele 15 zile chiar daca el nu aproba? Ce ma sfatuiti sa fac deoarece exista riscul sa muncesc in continuare si sa nu fiu platit corespunzator? Am nevoie de ajutor deoarece ma simt depasit de situatie."

Va multumesc anticipat pentru raspuns,