avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 523 soluții astăzi
Forum Activitate rekaalina

Activitate rekaalina

Răspuns la discuția Vânzare imobil
Multumesc pentru raspuns.Este un imobil comun numai ca, am solicitat un extras cf de informare și am văzut ca in cf apare o sentința judecătorească din 2018 prin care s-a dispus punerea sub interdictie a mamei mele și numirea tutorelui pe tatăl meu”.Imi puteți spune ce reprezintă și cum ne poate afecta pe mine și pe sora mea.multumesc
Discuție Vânzare imobil
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutați și pe mine cu un raspuns. In urma decesului mamei mele am rămas cu un apartament.Nu am făcut nici succesiunea și nu am dezbătut moștenirea..Tatal poate vinde aparatamentul fără mine și sora mea in aceste condiții?
Buna ziua

In decembrie 2010 in urma unui concurs am castigat o excursie si un aparat foto.Desi am zeci de mesaje ca-mi voi primi premiile nici in ziua de azi nu am intrat in posesia lor.Va rog sa-mi spuneti carui departament din romania ma pot adresa cu o plangere.multumesc anticipat.
asa am citit si eu in lege si i-am explicat d-nei de la asociatie dar, dansa zice ca proprietarul nu beneficiaza de reduce conform legii (desi titularul are ajutor de somaj,iar baiatul lui are salar net de 800ron.)
Doresc sa cumpar un imobil ,titularul lui are datorii in jur de 7700ron(cu tot cu penalitati).Am decis sa le platesc eu toata datoria pentru a putea sa-l cumpar asa ca ne-am prezentata cu legea nr.175/2010 la asociatie si am rugat-o pe d-na sa ne faca un calcul si sa ne spuna cat avem de platit fara penalitati.Dansa ne-a raspuns ca nu i se va reduce suma deoarece legea nu se refera la penalitatile din trecut ci la sumele restante din viitor .As dori sa stiu (maine trebuie sa ne prezentam cu adverinta la notar sa semnam actele de vanzare -cumparare) daca beneficiez de reducerea penalitatilor.

Va multumesc anticipat.
in ce conditii se plateste impozitul pe venitul obtinut din tranzactii imobiliare ?
imi spune-ti si mie ce acte am nevoie pentru a vinde un apartament si ce taxe se platesc (daca apartamentul are 5 ani de la cumparare se plateste impozit?)
va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția CONCEDIU COPIL BOLNAV
am fost internata cu fetita mea 4 zile .doctorul mi-a dat concediu 4 zile plus inca 6(este sub tratament).Aveti idee cum se plateste ?
buna ziua
Am fost in cocediu crestere copil pana la data 20.05.2010 .Pe 20.05 m-am prezentat la serviciu si mi-am redeschis contracul de muca iar cu aceiasi zi mi-am dat si demisia pentru a ma angaja in alta parte.Agajarea la firma noua s-a facut incepand cu data de 26.05.As dori sa stiu si eu ce trebuie sa fac ca ma reintorc in concediu crestere copil (fata face 2 ani in 07.07.2010 si daca voi benefecia de somaj)
va multumesc anticipat.
va multumesc din toata inima.:)