avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 141 soluții astăzi
Forum Activitate Iris_64

Activitate Iris_64

In aceasta perioada a beneficiat de ajutor de somaj,precum si de un venit din prestari servici la o institutie de stat
da,am primit citatie pt data de 6 spetembrie,pt ambele cauze,marirea pensiei si neplata
Multumesc pentru raspuns
Am inaintat plangere penala pt neplata pensiei alimentare neachitata din momentul divortului si pana la data actuala,adica un an de zile .ce se inatmpla daca refuza sau daca nu are de unde sa o plateasca ? De asemena am cerut marirea pensiei de 100 ROn la 160 Ron ,conform salariului minim pe economie la aceasta data . Am sanse de reusita ?Precizez ca de la primirea sentintei prin care fostul sot are obligatia de a plati lunar 100 ron,nu a paltit nici o rata lunara si nu m-a ajutat cu nimic la cresterea si intretinerea minorului de 14 ani.
Răspuns la discuția partaj masina
nu prea am inteles raspunsul dv,sau se pare ca nu ati inteles sau citit bine despre acel act de vanzare care stipuleaza ca masina am vandut-o la exact valoarea creditului restant,pentru ca nu imi mai permiteam sa il achit,iar fostul sot nu a participat si nu m-a ajutat niciodata la cheltuyielile cu masina si cu ratele acesteia.Deci unde este profitul ???/Masina s-a devalorizat in timp si abia am reusit sa platesc ce mi-a mai ramas restanta la banca.De acest lucru nu se tine cont in instanta ??/
Ce consecinte va avea o plangere penala depusa de mine in cazul neprimirii a nici un leu din pensia alimentara datorata minorului care se afla in intretinerea mea ?Au trecut deja 8 luni de la data cand am introdus hotararea de divort si 5 luni de la pronuntarea divortului.
Discuție partaj masina
in anul 2007 am achizitionat o masina printr-un credit auto care era pe numele meu,urmanad ca eu sa platesc ratele automat din salariu,iar sotul era trecut ca coplatitor ,insa nu avea venituri in acea perioada si nici ulterior nu a fost angajat.Dupa divortul pronuntat in 2010,am dat masina cu martori unui vanzator de masini,care urma sa o vanda sau sa beneficieze de ea .In acest sens am intocmit o declaratie cu doi martori prin care el intra in posesia masinii si in schimbul ei sa imi plateasca creditul ramas de plata,intrucat fostul sot nu m-a ajutat niciodata nici macar cu o asigurare sau o rata ! Ulterior am facut si un contract de cumparare a masinii dar inca nu e radiata.
Dupa ce initial a fost de acord sa vindem masina,acum el spune ca trebuia sa il despagubesc si pe el cu ceva .,pt ca a fost bun comun.Intrebarea mea este daca masina mai poate fi acum subiect de partaj,daca deja e vanduta si am acel act cu martori prin care cumparatorul se angajeaza sa imi achite creditul in schimbul masinii.
Răspuns la discuția recurs divort
multumesc pentru raspuns
Am avut deja o prima infatisare pt apel iar avocata mea a amant pe motiv ca vrem sa aducem dovezi in sensul ca sunt o persoana publica si lucrez cu multi clienti care ma stiu sub acest nume.Desigur ca mai exista argumente in acest sens,eu administrez anumite fonduri pe un user format din numele de familie,dar nu vreau s aintru in amanunte pt ca e un site public.
In ceea ce priveste convingerea sotului...nu putem colabora sub nici o forma,intrucat refuza sa vorbeasca cu mine ,chiar si cand apar probleme legate de copil.Va urma un partaj destul de dificil si daca veti avea amabilitatea sa imi raspundeti voi reveni cu cateva amanunte si intrebari legate de partaj.Precizez acum doar ca am avut un sot intretinut de mine de 5 ani si inca imi cere bani pt anumite bunuri ,netinand cont ca acest aprtaj afecteaza starea psihica si materiala a copilului.
Multumesc inca o data
Discuție recurs divort
In urma sentintei de divort prin care fostul sot era de acord sa imi pastrez numele de familie,a facut apel la sentinta,dorind sa retraga acest nume.Pot s aimi pastrez in continuare numele lui ? Cum s-ar putea solutiona ?
De asemena s-a stabilit sa imi plateasca o pensie alimentara de 100 ron,pentru copilul minor incredintat spre intretinere si crestere mie.Refuza categoric sa plateasca.Cum as putea obtine acest drept ?Mentinonez ca sentinta a fost data pe data de 19 oct si nu a platit nici un leu inca.
Răspuns la discuția Cum renuntam la fumat?
Felicitari Indines !
Felicitari si pt faptul ca nu te-ai ingrasat ! Eu am luat vreo 14 kg in primul an...apoi abia anul acesta am reusit sa dau jos 10 KG.Nu am vrut sa ating aspectul asta pt a nu speria doamnele.dar se intampla deseori sa inlocuim tigara cu ceva dulce.
Pana la urma,totul in viata este vointa si puterea de a ne controla pe noi insine.Daca nu suntem noi stapanii nostri,vor fi intotdeauna altii sau alte fenomene.
Felicitari inca o data ! Visele cu fumatul nu sunt ceva negativ...Daca se intampla...cand te trezesti vei fi cu atat mai multumita de tine insuti...si fericita ca a fost doar un vis.
Răspuns la discuția Cum renuntam la fumat?
Eu inteleg f bine cat e de greu ! Dar ai trecut de cele mai critice zile,acum organismul e deja partial "curatat" de drog..Urmatoarea saptamana e chiar chestie de vointa ! Nu un calvar.Acum stiu ce simti :iti pliseste placerea gestului.Mai poti face ceva; iesi la o plimbare ...nu ajunge ! dar cel mai bine e ceea ce faci acum : vorbeste cu mine,vorbeste aici pe forum,descarca-te chiar daca crezi ca nu te baga nimeni in seama,vorbeste,vorbeste !Lamenteaza-te,lauda-te,intreaba,cere ajutor ! Eu nu stiu cum functioneaza terapia aceea de grup care se practica dincolo..mie mi se pare ca am inventat-o eu atunci !:)Dar a functionat cu succes.E f greu sa reusesti singura .Ne lipsesc f mult brosuri in care s ainvatam ,sa citim sfaturi de la cei care au reusit.M-am gandit deseori la asta si poate intr-o zi am sa o scriu.A fost totusi una din realizarile mele ! Acum viata mea e alta ! Succces si tine-ma la curent.