avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 669 soluții astăzi
Forum Activitate Magda Sava

Activitate Magda Sava

Mergeti in primul rand la Administratia Financiarala si solicitati o adeverinta de venituri pe ultimii 5 ani, cu aceasta si cu o copie de pe buletinul sotului mergeti la CASMB, acolo o sa va calculeze exact cat trebuie sa platiti, in speta cu cel putin 6 luni in urma. Va sfatuiesc ca inainte sa mergeti la CASMB sa mergeti si la Registrul Comertului pentru a solicita un certificat constatator din care sa rezulte ca sotul nu a avut nici o societate pe numele lui.
Am deschis acest topic pentru cei care dau examenul de definitivat in noiembrie 2010 si nu stiu la ce sa se astepte...astept ganduri, impresii si sfaturi de la cei care au mai trecut prin acest examen
Daca nu aveau bani, nu mai organizau ziua avocatului, pentru care s-au cheltuit 4 miliarde lei vechi
Răspuns la discuția robe
eu mi-am cumparat-o dintr-un magazin care se afla vis-a vis de Sala Palatului, am dat 100 ron si este de calitate
Răspuns la discuția PRIMIRE EXAMEN DEFINITIVAT
Prima cerinta pentru a va putea inscrie la examenul de definitivat este implinirea stagiului de 2 ani(asta insemna perioada de cand v-ati inscris ca avocat stagiar in tabloul av. adica de la incheierea contractului de colaborare pana la depunerea cererii de participare la examen.)
La Baroul Bucuresti raportul avocatului indrumator este obligatoriu la depunerea dosarului, in afara de cerere si de raport este nevoie de o viza de la CAA, adica toate taxele platite si de la resurse umane, adica sa aveti dosarul profesional complet
p.s. urmatorul examen de definitivat se va desfasura in perioada 17-21 noiembrie 2010
Răspuns la discuția Concediu pre/post natal avocat
Cei 0, 85 se achita din venitul declarat, are nevoie de o copie de pe decizia de impunere pe anul in curs si de 2 cereri pe care le ia de acolo. (CASMB), banii ii ridica din cladirea vis-a-vis de Mall Vitan.
Indemnizatia de la CASMB este diferita de cea de la Barou, tipizatul de concediu de maternitate pe care il ia de la medicul de familie, mai intai il vizeaza la barou, la unul din medicii de la parter, se alatura o cerere tip si de depune la et .1 la CAA, de unde trebuie sa solicite o copie xerox, conform cu originalul pe care impreuna cu alte 2 cereri tip(se iau de la CASMB) le depune la CASMB locatia Mosilor.

Sper ca ti-am fost de folos si ca ai inteles, eu vorbesc din proprie experienta daca mai ai nelamurii te pot ajuta oricand...acum plange bebe.:)
Nu este nevoie de un contract cu cei de la radio, daca sunteti asociat in firma vi se vor lua in calcul dividendele, atunci cand vi se va calcula indemnizatia (atat cea de maternitate cat si cea de ingrijire a copilului pana la 2 ani)