avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 288 soluții astăzi
Forum Activitate lucianavella

Activitate lucianavella

Buna ziua,am fost casatorit si in timpul casatoriei am luat un credit de nevoi personale in care eu apar ca imprumutat si sotia ca si co-imprumutat in valoare de 20000 lei.Am ajuns acasa si am pus banii intr-o servieta unde tineam de obicei banii comuni.Eu lucram ca si pompier si aveam salariu 1700 lei sotia 580 lei ca suplinitoare la scoala.Dupa cateva zile am suferit un accident de circulatie in urma caruia am ramas imobilizat la pat.In tot acest timp sotia mea cu mama ei au cumparat mobila in toata casa si au pus termopane din acei bani.Am divortat fara sa cer partajul pt ca nu avem bunuri doar aceasta datorie.De la divort si pana in prezent a trecut un an iar eu platesc ca prostul ratele in fiecare luna desi tot ce a fost cumparat a ramas in casa socrilor unde am locuit cu ea.nu vreau nimic dinc e a cumparat dar nu mi se pare normal sa platesc in continuare aceste rate desi nu beneficiez de nici un bun mobil cumparat.Acum vreau sa fac un partaj pe aceasta datorie insa sunt convins ca ea nu va recunoaste acest credit desi a semnat contractul asta pot dovedi dar toate chitantele au ramas la ea cu ce s-a cumparat,cum voi putea dovedi in ce scop au fost folositi banii imprumutati si ce sanse am.Am scris cu ajutorul unui amic actiunea de partaj va rog sa corectati daca ceva nu e in ordine.Am cerut asa:
-solicit sa se constate existenta datoriei comune rezultata in urma contractului de creditare cu titlu de imprumut
-sa obligati parata la restituirea sumei de 2355,27 lei suma injumatatita achitata de reclamant de la pronuntarea divortului si pana in prezent.
-sa dispuneti atribuirea catre parata a beneficiului contractului de creditare nr. din data de BRD pana la rambursarea datoriei.
asta am scris in motivare

Pana in momentul actual am achitat suma de 12603,7 lei, iar suma de 4710,54 a fost achitata dupa pronuntarea divortului ramanand ca pana la rambursarea datoriei sa fie achitata suma de 21840,28 lei plata care o solicit sa fie pusa in sarcina paratei....etc
si as dori sa stiu ce taxa de timbru va trebui sa achit pt acest proces?
va rog din suflet sa ma ajutati deoarece nu imi permit sa angajez un avocat sunt pensionat acum pe caz de boala si am pensie de 800 lei.
Răspuns la discuția partaj datorii comune
dar pot avea castig de cauza sa i las ei tot ceea ce amcumparat de pe banii din credit dar sa plateasca doar ea in continuare rata?pana la rambursare?
Buna ziua,am o problema si nu stiu cum sa o rezolv.Am fost casatorit si am locuit in casa socrilor mei, in timpul casniciei am luat un credit de nevoi personale in valoare de 20.000 lei noi cu care am facut imbunatatiri la casa socrilor mei:termopane si moblia in toata casa.pe contractul de credit apar eu ca si imprumutat si coimprumutat este sotia mea care nu avea salariu suficient sa ia credit,sakariul meu a fost de ajuns.Am divortat si eu m-am mutat la parintii mei,in timpul divortului am incercat sa zic de acest credit ca sa facem partaj dar ea nu a recunoscut nimic.Acum eu platesc ca prostul ratele pana in 2014 desi m-am recasatorit si sotia mea asteapta un copil.Eu nu vreau nimic din ce am cumparat sunt de acord sa i las totuldeoarce am un copil si cu ea dar nu e logic ea sa beneficieze de toate bunurile si eu sa platesc ca prostul 450 lei/luna.sunt de acord sa i las totul deoarce nu am luat nimic de acolo dar vreau sa isi plateasca ea in coninuare creditul pana la rambursare pentru ca si de la pronuntarea divortului tot eu am platit.Ce e de facut?nu am bani pt avocat o sa scriu singur actiunea de partaj dar cum anume sa formulez cerinta mea?va multumesc frumos.