avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 390 soluții astăzi
Forum Activitate ioanaDD

Activitate ioanaDD

Răspuns la discuția nume de familie scris gresit
Am inteles de la tata că pe timpul comunismului,când m-am născut eu,nu avea voie sa se foloseasca lit â decat in cuvântul ROMÂN,ROMÂNIA,si nu au fost deacord sa scrie pe certificat HÂRA cum e numele tatălui,ci HÎRA.Pâna acum nu am avut probleme,dar ma gandesc la o mostenire ceva.Un notar mi-a zis ca poate face tata un act notarial precum ma recunoaste ca si fiu chiar daca difera o litera si sa nu fiu nevoit sa-mi schimb toate actele
buna ziua.Numele de familia al tatalui meu este cu A,iar al meu este cu I,au gresit o litera.In caz de o mostenire sau acte,ceva, poate fi vreo problema?

buna ziua.Sunt divortata si am ramas pe numele fostului sot,cu acordul lui,desigur.Acum as vrea sa ma recasatoresc si sa iau numele viitorului sot.Pot sa-mi schimb numele fara probleme?Mentionez ca nu mi-am schimbat buletinul dupa divort ramanand cu acelasi numele.Dar numele baietelului as putea sa-l schimb sa fim pe acelasi nume?
Răspuns la discuția divort
Am inteles,va multumesc.
Răspuns la discuția divort
si atunci aceasta intampinare,chiar daca in ea scrie ca suntem ambii deacord,nu e necesar sa mergem impreuna sa o depunem?Dupa cum spuneati e obligatoriu sa se prezinte la primul termen,asa ca poate fi depusa de unul din noi
Răspuns la discuția divort
buna seara,vreau sa va mai intreb ceva.A venit sotul si vrea sa mergem impreuna sa depunem intampinarea,dar vrea ca motiv sa punem strainatatea si nu stie daca mai poate veni la prima infatisare,se va termina mai greu daca nu se prezinta?Daca o depunem impreuna poate merge mai repede.
Răspuns la discuția divort
Spuneti-mi va rog este obligatoriu sa prezint martori,nu vreau sa ne jignim,vreu sa fie ceva amiabil,pur si simplu nu ne mai intelegem
Răspuns la discuția divort
nu-i stiu adresa de acolo,dar nu pot sa-i trimit la adresa din romania?eu inca am grija de casa lui,am cheile de acolo cu consimtamantul lui,desigur,si posta tot eu o ridic.Am ramas in relatii bune,noi practic suntem despartiti de cateva luni
Discuție divort
buna ziua,vreau sa divortez si nu stiu ce acte sunt necesare.Sunt casatorita de sase ani si am un copil de patru ani.Sotul fiind mereu in strainatate,noi practic am stat mai mult singuri in casa lui cu soacra in curte.Acum doua luni m-am mutat ca nu am mai putut trai cu aceasta femeie si strainatatea ne0a indeopartat si am hotarat sa divortez.Nu vreau nimic din punct de vedere material,doar sa-mi iau copilul si sa traiesc linistita.El este deacord,dar nu vrea sa se prezinte la divort si nici nu am incredere ca-mi va trimite o hartie ceva ca e deacord.De aceea vreau sa va intreb ce trebuie sa fac sa divortez cat mai repede.Mentionez ca stau in chirie,mama ma ajuta cu copilul,iar eu lucrez cu un salar frumusel,ma pot intretine.Vreau sa fie un divort rapid si fara scandal sau vorbe urate,si el vrea acelasi lucru,Va rog sa ma sfatuiti cum ar trebui sa procedez.
multumesc ptr informatii!