avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 207 soluții astăzi
Forum Activitate camaro

Activitate camaro

soc. are datorii de25oooron la stat,la care se adauga pen.15000ron ,nu mai sunt bunuri valoroase pe ea ,dar eu ca administrator nu mai sunt in firma de 7luni, angajata mai este doar contabila cu 2ore ,firma este pe sotul meu.In septembrie aveam un stoc de marfa de 4ooooron ,eu imprumutasem firma cu 35000ron in timp,catre stat am platit lunar cite ceva ,venind cu datoriile din urma dar sunt depasita de pen. in luna octombrie mi/a venit ideea cu insolventa dar contabila nu stie ce presupune asta ,ca atare am facut vinzare fictiva a stocului de marfa si am facut restituire imprumut ca sa nu fie pe soc.alte datorii .Am vb cu un lichidator doar in principiu ,fara sa vada actele contabile ma asteapta cu ele,dar ma gindesc daca nu ma complic eu ca administrator pentru cum am procedat in acte in ultimele luni .Aparent e singura solutie sa nu mai imi creasca dat. catre stat pe care tot le voi plati ,dar ritmul penalizarilor e mai rapid ca a/l meu .Cum il v/a afecta asta pe sotul meu ?
Răspuns la discuția vreau o parere
DE FAPT VROIAM SA INTREB DACA POT AVEA PROBLEME ATUNCI CAND MA VOI DUCE LA LICHIDATOR CU ACTELE EU BAGASEM IMPRUMUT IN SOC. L/AM RESTITUIT IN ULTIMA LUNA SI NU AM PLATIT LA STAT DATORIA MEA ESTE DE 24500RON PENALITATILE DE 14000RON SI DOBINDA DE 900RON BUNURI SI MARFA NU MAI AM PE FIRMA RECUNOSC CA E TIMPITA INTREBAREA DAR AM MAI PUS/O SI IN ALTE MODURI SI AM FOST IGNORATA MULTUMESC DE RASPUNS PE BUNE I/L MERIT
Discuție vreau o parere
AM PUS INTREBAREA >>CINE CUMPARA FIRME CU DATORII> SI AS VREA UN RASPUNS LA CAMARO MULTUMESC....
am firma cu datorii la stat si am fost sfatuita sa o vind sau sa cer insolventa. ca sa o vind ,ce capcane pot sa apara?care este avantajul? daca cer insolventa risc sa fiu acuzata de evaziune fiscala caci mi.am restituit imprumutul bagat in firma. nu stiu cum sa scap de firma si de datorii
Răspuns la discuția pt perioada insolventei
camaro a scris:

pe firma nu am mai avut activitate din vara dar am platit lunar cite ceva am avut stoc mare de marfa pe care in luna oct l/am vindut tot si cum eu bagasem imprumut in soc. am facut restituire .cu stocul zero si datoria catre mine vreau sa vorbesc cu un lichidator pt ca mai sunt dat. catre stat ce am spus mai sus intreb...pot aparea surprize neplacute ? de genul de ce ai platit tot imprumutul si nu dat. la stat? si sa fiu trasa la raspundere....firma e pe sotul meu eu sunt lichidata de 6 luni sa merg la lichidator sau nu?
Răspuns la discuția pt perioada insolventei
pe firma nu am mai avut activitate din vara dar am platit lunar cite ceva am avut stoc mare de marfa pe care in luna oct l/am vindut tot si cum eu bagasem imprumut in soc. am facut restituire .cu stocul zero si datoria catre mine vreau sa vorbesc cu un lichidator pt ca mai sunt dat. catre stat ce am spus mai sus intreb...pot aparea surprize neplacute ? de genul de ce ai platit tot imprumutul si nu dat. la stat? si sa fiu trasa la raspundere....firma e pe sotul meu eu sunt lichidata de 6 luni sa merg la lichidator sau nu?
Răspuns la discuția pt perioada insolventei
multumesc o seara buna
am la firma 25000ron datorie 14000ron dobanda si800ron penalitati din momentul in care fac cerere de intrare in insolventa am inteles ca nu mai se aduna penalitati dar eu cat timp am sa imi achit datoriile sipenalitatile?
Răspuns la discuția cerere debitor
corect
Răspuns la discuția pt perioada insolventei
din stocul de marfa mai pot vinde pe perioada insolventei ?