avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 747 soluții astăzi
Forum Activitate clahomastreet

Activitate clahomastreet

da, am avut un proces cu ei. Au castigat dreptul de a vedea fetita 3 ore o data la 2 saptamani, in week -end doar in prezenta mea. De asemenea au dreptul sa vina sa o vada a 2 a zi de Pasti si de Craciun, si sa participe la ziua ei. Doar in prezenta mea.
Dar noi nu vorbim de 6 ani. Fetita a fost interogata si a spus ca nu vrea sa ii vada, nici macar sa vorbeasca cu ei la telefon.
Pentru aceasta avem acum alt proces cu pretentii materiale. 1000 lei penalizare pe zi in care nu au vazut fetita. Avem si executare silita. Am platit si acolo 3900 lei desi nu am vazut niciodata executorul. Am avut poprire pe salariu.
Acum suntem in pronuntare pentru cei 1000 lei pe zi de intarziere. La acest proces fostele mele colegue au depus declaratii care au fost respinse. Dar nu asta e problema. Putem avea un alt proces sau apel la care tatal meu poate veni cu hartiile. Aceasta este intrebarea- cat valoreaza aceste hartii? Sunt persoane platite, evident...dar cat conteaza asemenea declaratii pentru mine ca mama? Cat pot pierde din asta?
Buna ziua,
Am o fetita de 10 ani si sunt unicul parinte, inclusiv in certificatul de nastere. Parintii mei cu care nu am o relatie buna mi-au deschis proces pentru dreptul de vizitare al fetite. Acum suntem in stadiul de pretentii pentru executare silita pentru ca nici eu nici fetita nu am vrut sa ii vedem. Va trebui sa platesc 1000 lei pe zi intarziere.
Ultima data tatal meu a venit cu o declaratie a fostelor colege de la un fost loc de munca care declarau ca nu sunt stabila pshihic si financiar si ca este necesar ca parintii mei sa ma controleze. Nu am vazut aceasta dovada deoarece a fost din start respinsa de judecator.
Dar tatal meu are posibilitati financiare si a platit de-a lungul timpului foarte multe persoane care mi-au fost apropae, colegi si prieteni.

Intrebarea mea este se cat valoreaza aceste dovezi? oamenii au fost platiti evident la vremea respecitva sau in prezent. Noi avem serviciu de resurse umane, chiar daca as fi avut un comportament neadecvat sau as fi incompetenta profesional, cum este posibil ca asemenea hartii sa ajunga in mana tatalui meu?

Imi pot pierde copilul? Pot fi decazuta din drepturile parintesti? Am 47 ani si sunt medic.
multumesc mult!
multumesc !
Buna seara,

Am vandut o casa cu rezerva dreptului de proprietate cu rate pe 7 ani pentru cumparator. Acesta a facut o declaratie notariala cum ca nu mai poate achita ratele. Cum pot redeveni eu singura proprietara a casei? In prezent am cerut un extras de carte funciara si aparem amandoi, si eu si cumparatorul?
Buna seara

In cazul unei hotarari judecatoresti care imi acorda o suma de bani, iar paratul nu vrea sa plateasca, in cat timp pot incepe executarea silita? Am inteles ca exista o perioada in care daca nici paratul nu plateste nici eu nu incep executarea silita, pot fi acuzata de pasivitate si executarea se poate contesta?
Mulțumesc mult!
Buna dimineata,

in cazul unui proces care s a terminat cu drept de recurs, cand se face recursul? Am inteles ca termenul este de 30 zile, dar incepand de cand? Din ziua in care a avut loc ultima sedinta a procesului ? Sau din ziua in care se primeste hotararea detaliata?

Multumesc!
Multumesc mult !
Buna seara,
As dori sa stiu care sunt drepturile legale ale bunicilor.
Sunt mama singura , Am o fetita de 8 ani, Nu avem tata, In ceritficatul de nastere este linie. Nu asta este problema
Am plecat acum 4 ani si jumatate din casa parintilor mei datorita violentei domestice, De atunci stau in chirie cu copilul meu si suntem foarte bine.
Am renuntat la proprietati care era pe numele meu,.Am dat procura notariala tatalui meu dupa plecarea din casa lui. Doar ca sa ne lase in pace. Erau cu uzufructul viagere al parintilor mei. Se pare ca la una din proprietati ar fi o problema. Am refuza sa dau inca o procura.
Am fost data in judecata de catre parintii mei pentru program vizitare minora. S-a cerut chiar ancheta sicoala la domiciliul nostru. Asta dupa aprope 4 ani de cand am plecat de acasa.
Cum asa? Parintii mei au castigat bani de pe urma procurilor pe care le-am semnat, Nu m-a mai interersta nimic, doar sa ma lase in pace. Sunt oameni violenti si periculosi.

Acum avem proces pentru dreptul lor de vizitare a minorei. Minora nu doreste sa ii vada, Care sunt drepturile lor? Care este situatia reala in care ne aflam eu si copilul meu minor?

Va multumesc