avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 376 soluții astăzi
Forum Activitate clahomastreet

Activitate clahomastreet

Multumesc mult !
Buna seara,
As dori sa stiu care sunt drepturile legale ale bunicilor.
Sunt mama singura , Am o fetita de 8 ani, Nu avem tata, In ceritficatul de nastere este linie. Nu asta este problema
Am plecat acum 4 ani si jumatate din casa parintilor mei datorita violentei domestice, De atunci stau in chirie cu copilul meu si suntem foarte bine.
Am renuntat la proprietati care era pe numele meu,.Am dat procura notariala tatalui meu dupa plecarea din casa lui. Doar ca sa ne lase in pace. Erau cu uzufructul viagere al parintilor mei. Se pare ca la una din proprietati ar fi o problema. Am refuza sa dau inca o procura.
Am fost data in judecata de catre parintii mei pentru program vizitare minora. S-a cerut chiar ancheta sicoala la domiciliul nostru. Asta dupa aprope 4 ani de cand am plecat de acasa.
Cum asa? Parintii mei au castigat bani de pe urma procurilor pe care le-am semnat, Nu m-a mai interersta nimic, doar sa ma lase in pace. Sunt oameni violenti si periculosi.

Acum avem proces pentru dreptul lor de vizitare a minorei. Minora nu doreste sa ii vada, Care sunt drepturile lor? Care este situatia reala in care ne aflam eu si copilul meu minor?

Va multumesc

Doresc sa semnez un contract de vanzare cumparare si nu sunt vaccinata Covid-19. Am nevoie de certificat verde pentru a ma prezenta la notar?
o sa revin cu cateva detalii
doresc acest concediu poentru o fertilizare in vitro
am anuntat firma din luna martie, dar deoarece trebuie sa merg in Grecia si acolo era carantina am amanat
Apoi am mai amanat o luna deoarece nu mi-a permis sanatatea
pentru fertilizare in vitro nu poti da niciodata o data exacta, depinde de anumite teste hormonale
Poate sunt eu absurda, dar nu mi se pare nromal sa mi se ceara sa renunt la a deveni mama pentru ca nu am colega sa ma inlocuiasca sau pentru ca pur si simplu nu se aproba concediul
Renunt la o viata pentru onoarea de a lucra in firma lor????????
Precizez ca am un salariu normal, mediu pentru jobul meu

Nu cunosc prea bine legislatia- este normal ce mi se intampla?
Buna ziua,

In ce conditii poate fi refuzat concediul legal de odihna?
Doresc sa cer 2 saptamani concediu de odihna in conditiile in care am dreptul la 21 zile lucratoare anul acesta si nu le-am efectuat
Doresc pentru o problema de sanatate-pentru o fertilizare in vitro
Sefa mea nu imi aproba pentru ca mai este o colega in concediu in acelasi timp si nu avem inlocuitor
Totodata mi se cere sa aman procedura, care pentru mine inseamna sansa de a avea un copil
Cat de legala este aceasta situatie?
Ce pot face?
Pot fi data afara?
multumesc pentru raspuns
nu am mai trecut niciodata printr-un proces,nu am experienta in asemenea situatii
de asta pun intrebari aici pe site
Ok. Pot sa îl spnez cu executor
Dar cum pot face, asta? Care sunt mai exact etapele
Îl dau în judecata și apoi cu hotărârea judecătorească merg la executor?
am donat banii primiti de la tatal meu fundatiei,adica 5000 roni. Intentionez sa donez toata partea mea de proprietate sau banii ce ii voi primi acestei fundatii.
Tatal meu a vandut casa libera de sarcini msi mcu rezerva dreptului de proprietate acum 3 ani, avand mandat de la mine.
In prezent mandatul este rexiliat, Tatal meu incaseaza mo msuma lunara. Nici el nici noii proprietari nu vor sa dea explicatii asupra sumelor virate in acesti 3 ani.
In extrasul cf indreptul numelui meu scrie
-B1-bun propriu. Intabulare.Drept de proprietate dobandit prin conventie , cota actuala 3/4
-B2-bun propriu,Intabulare.Dreptde proprietate dobandit prin conventie m, coat actuala 1/4

apoi pentru noii proprietari
-B3-se noteaza contractul de vanzare -cumparare mcu rezerva dreptului de proprietate,
si numele notarului care a intocmit actul

Am vorbit deja la biroul notarial si amactul de vanzare-cumparare
valoarea casei 130 000 euro cu un avans de 1500 euro si rate de 1500 euro lunar, timp de 7 ani fara dobanda

avocata de la fundatie a cerut dovada platilor in acesti 7 ani, si nu a primit nici un raspuns
Noii proprietari refuza sa dea vreo explicatie, deoarece ei sustin ca au incheiat contractul cu tatal meu, nu cu avocata
nici tatal meu nu doreste sa arate dovada platilor
Ca sa fii proprietar pe o cota parte dintr-o casa trebuie sa platesi ratele.

Cum pot intra in posesia mproprietatii mele?

Buna ziua,,

Am revenit cu detalii despre casa unde inca sunt proprietara.
Acum mai bine de 15 ani tatal meu a cumparat-o si a tercut-o pe numele meu mcu nudaproprietate, mparintii mei avand uzufructul viager. A facut asta si cu alte prorpietati , pretinzand ca plateste prea mult impozit daca are totul pe numele lui. In acel moment eu lucram cu el in frima noastra ce avea ca obiect de activitate inchiriere si subanchiriere de bunuri imobiliare.
Nu am castigat nimic. M-am retras si din firma fara absolut nici o pretentie materiala, desi lucrasem aprope 6 ani efectiv.
Am fost acum 3 ani la un notar si am dat mandat tatalui meu sa vanda sau sa faca ce vrea cu 3 imobile-aceasta casa, un teren si un apartament, unde eu eram prprietara, dar peste tot cu nuda prorpietate.
Nu am primit nici un ban ca de obicei, si am fost informata ca tatal meu a vandut tot.
In vara am fost contactata din nou de tatal meu cu pretentia sa semnez mo noua procura deoarece cea veche a expirat,
Nu am semnat nimic. Am intrebat de ce este nevoie. Proprietatile sunt vandute.
Nu mi s-a ex[plicat nimic,mi secerea minsistent samerg odata la notar si sa semnez procura.
Am cerut extras cf de informare si am constatat ca terenul este vandut, mapartamentul trecut pe firma tatalui meu si pe casa msunt meu proprietara si un cuplu pe care nu ii cunosc. Nu maiapare precizarea de uzufruct viager.
Tatal meu nu este nici pana in prezent capabil sa dea un raspuns. Mama care este si in prezent sotia lui este la fel.
Am cautat pe facebook si am gasit cuplul de noi proprietari. Nu raspund la mesaje.
Am gasit notarul care a semnat contractul de vanzare cumparare. Se afla in Timisoara, la fel ca si casa
Am obtinut o copie a contractului de vanzare cumparare si amfost surprinsa ca tatal meu a mvandut casa mcu suma totala de 130 ooo euro unor necunoscuti, cu un avans mde 1500 meuro si transe lunar de 1500 euro timp de 7 ani fara dobanda.
M-am interesat si pretul actual mal casei cu teren cu tot este de 200 000 euro.
precizez ca si minainte deacesta vanzare tatal meu minchiria casa pe numele meu, declara totul la ANAF,platea impozitele la zi,. Niciodata in acesti peste 15 ani nu am primit nimic, Casaera inchiriata cu sume de 500-600 meuro lunar.
Totul era pe numele meu.

In prezent am hotarat sa donez dreptul meu de proprietate unei fundatii,care mi-a pus la dispozitie un avocat
precizez ca in prezent am un salariu si un copil minor de crescut si mnu imi permit un avocat
Avocata fundatiei a incercat sa vorbeasca cu tatal meu si cu noii proprietari, care refuza acest lucru. Ei sustin ca au incheiat contract de vanzare cumparare cu tatal meu si nu cu avocata mea.
O atitudine ciudata pentru niste oameni necunoscuti .
Avocata aincercat sa faca o intelegere la un notar,sa numai mfiu eu proprietara pe acea casa si in schimb sa mi se dea un apartament in bucuresti
Initial tatal meu parea ca accepta, dar canda primit notificarea scrisa,s-aschimbat total
Nuimiacorda nici macar iesirea din prorpietate. Nici vorba sa imi dea un apartament in bucuresti.
Mi ms-au dat in 3 luni 5000 roni, in prima luna 2000 roni,apoi 1000 roni si apoi 2000 roni,ca parte a mea din casa.Asta dupa ce a primit notificare dela avocat
Am donat totul acestei fundatii.
De asemenea am fost la notar si am semnat rezilierea mandatului mdeacum 3 ani. In prezent sunt proprietara pe o parte din casa, nu mai exista uzufructul viager, miar tatal meu nu mai are mandat sa ma reprezinte

intrebarea mea este cum pot intra in posesia proprietatii mele? nici nu stiu mpe cat sunt proprietara,nici tatal meu si nici cuplul de noi rporietari nu doresc sa prezinte situatia platilor.
Ce pot face in prezent?

am fost proprietara pe toata casa, parintii mei avand uzufructul viager. Noii proprietari sunt proprietari doar pe cat au platit, si au nevoie de un nou mandat din partea mea. Am fost la acelasi notar la care am dat initial mandatul si am semnat o reziliere. In prezent tatal meu nu ai are nici o imputernicire din partea mea
Tatal meu a vandut casa libera de sarcini, si primeste in fiecare luna rate fara dobanda
In extrasul de carte funciara sunt inca proprietara pe o parte din casa
Nu mi se pare normal ca un proprietar sa nu aiba drepturi.n nici macar dreptul de a fi informat
In prezent tatal meu nu mai are mandat din partea mea, iar noii proprietari continua sa plateasca ratele