avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 711 soluții astăzi
Forum Activitate yulyia

Activitate yulyia

Răspuns la discuția Amenintata de fostul prieten
acum imi trimite amenintari pe messenger pentru ca nr de telefon mi l-am schimbat si el nu il mai are. imi spune ca nu ma pot ascunde la nesfarsirt pentru ca pana la urma ma va gasi si "ma va transforma intr-o leguma". pentru ca asta nu e de ajuns pentru el acum s-a dus acasa la parintii mei si ii ameninta si pe ei.
Răspuns la discuția Amenintata de fostul prieten
daca depun plangere la politie sau la parchet si dupa aceea doamne fereste patesc ceva (ma bate el pana ma baga in spital sau plateste pe altii sa ma bage in spital sau sa ma omoare sau altceva doamne fereste) ce o sa se intample dupa aceea? daca plateste pe atii ca sa faca acest lucru (mai sunt si oameni din astia tampiti as putea spune care pentru bani fac orice), el va avea un atu si sigur va avea si martori ca a fost in alt loc, ce se va intampla atunci? el nu va fi tras la raspundere si eu o sa am de suferit in continuare?!?!??
Răspuns la discuția Amenintata de fostul prieten
trope_doi a scris:

Alaturi de cele ce s-au scris…
Tipul e un individ fara capatai? Daca nu e, probabil sa fie numai gura de el – s-au mai vazut cazuri… Dar, evident, nu va puteti baza pe asta.
Ati “fugit de acasa” – ceea ce indica faptul ca sunteti minora (e o expresie folosita de cei care nu au implinit varsta majoratului). Daca sunteti minora (chiar daca nu) ar trebui sa vorbiti cu parintii sau cu rude care ar fi capabile sa puna la punct un individ patologic posesiv. Daca sunteti minora (si chiar daca nu) – unde locuiti? Nu mai mergeti la scoala / munca? Parintii nu sunt ingrijorati ca ati “disparut”?
Poate ar trebui sa ii trimiteti tipului un mesaj in care sa-i scrieti sa se “roage” sa nu va agreseze careva pt ca veti da vina pe el… chiar daca nu are vreo vina…

Poate angaja un detectiv particular – ceea ce inseamna ca are ceva bani de cheltuit – dar detectivii nu sunt tampiti si vor cere un motiv serios pt care el le cere aceasta (desi, sunt si unii care, pt bani, mai lucreaza si… aiurea).

El cati ani are? Daca e suficient de copt si dv minora il puteti “ameninta” (prin sms) ca il reclamati pt ca a intretinut relatii sexuale cu dv (cu o minora, adica) si pt a face aceasta a promis ca va ia de sotie… - si “il incadrati” la o infractiune mai grava decat amenintarea… Daca e minor (sau era minor in urma cu 3 ani, cand l-ati cunoscut) cade aceasta varianta…





eu nu sunt minora si nici el nu este minor deci cade varianta cu aceasta reclamatie. am luat legatura cu parintii mei si acestia stiu ca sunt bine, dar nu stiu foarte multe detalii pentru ca pe ei nu m-am putut baza niciodata. le-am spus si acum de ce am plecat dar nu au reactionat in nici un fel (din pacate). stau calmi acasa si nu ii intereseaza de mine.
cu facultatea... am reusit sa ma transfer dar imi e frica sa merg la cursuri pentru a nu ma intalni cu el (merg doar la unele). el m-a mai batut o data, deci cred k e in stare sa o faca si a doua oara...

la politie nu pot sa merg (cel putin in orasul in care am stat) pentru ca are foarte multe rude si prieteni care lucreaza acolo si nu as putea sa rezolv nimic. nici macar o amenda nu cred k ar primi.
am avut un prieten 3 ani de zile. dupa aproximativ primii 2 ani i-am spus ca vreau ca relatia noastra sa se incheie deoarece nu il mai iubesc si nici nu ne mai intelegeam. el nu a acceptat acest lucru si a inceput sa ma ameninte spunand ca daca nu vreau sa continuam o sa ma bata. nu am crezut ca va face asa ceva pana la proba contrarie. deoarece nu ma putem baza pe parintii mei ca ma vor intelege am acceptat sa continui relatia asta cu el pana ii va trece lui "pata" asta pe mine. cu timpul a inceput sa faca amenintari tot mai seriose cum ar fi ca ma bate pana ma baga in spital, ca ii trimite pe altii sa ma bata ca sa nu aiba el probleme cu politia sau ii pune sa ma prostitueze sau mai tarziu sa ma omoare. am continuat asa un an de zile deoarece nu ii puteam spune nimic fiindca venea motivul ca el sa imi faca toate astea (in motive se includea faptul ca eu trebuie sa ma intalnesc cu el cand are el chef, ca nu pot vb cu amici de-ai mei sau alti baieti, ca nu pot sa ii spun ca vreau sa ne despartim etc. etc).
am rezistat asa singura nespunand la nimeni nimic timp de un an de zile, dupa care am fugit de acasa. acum am aflat ca vrea sa angajeze un detectiv ca sa ma caute si sa imi faca tot ce mi-a promis.
va rog mult de tot spuneti-mi si mie ce as putea sa fac in cazul acesta? pentru ca am ajuns sa imi fie frica sa ies in oras sau sa merg pe strada. nu vreau sa ma intalnesc cu el si sa imi faca toate chestiile astea. ce as putea face? in primul rand poate angaja un detectiv daca nu are un motiv serios sa ma caute?