avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 526 soluții astăzi
Forum Activitate simion elena

Activitate simion elena

Buna ziua,
Societatea are contract incheiat cu Soc x, pentru vanzari online. O persoana fizica a cumparat produsul nostru prin Soc.x si i s-a oferit cadou un voucher in valoare de 96 lei. Prin urmare societatea a emis catre respectiva persoana fizica o factura cu 96 lei in minus conform comenzii soc x (reducere 96 lei reprezentand voucher cadou). Nu s-a aplicat TVA la reducere. La sfarsit de luna, Soc.X a emis un decont de voucher (este autofactura?) in numele societatii noastre valoare 96 lei (in afara sferei de TVA) adica emitent este societatea noastra si comparatorul este Soc.x,cu o valoare de 96 lei. M-ar ajuta foarte mult o monografie contabila. Va multumesc anticipat pentru ajutor!
Pe factura furnizorului se specifica:No vat liability in seller's Country, Customers to reverse charge;Art.44 & 196 EC.dir.2006/112
Mentionez ca furnizorul presteaza servicii de promovare marfuri.
Se aplica taxarea
inversa?
Buna ziua,
Va rog respectuos sa ma ajutati la o problema legata ,de achizitii de servicii de publicitate(furnizorul este Google) din USA.Care este regimul fiscal al TVA? Se inregistreaza taxarea inversa?...
in decontul tva la care rand?
Va multumesc anticipat pentru ajutor!
Buna ziua,
in trim IV 2013 ,am trecut de la platitor de imp.venit la platitor de impozit profit.Va rog sa ma ajutati cu o monografie contabila corecta.
1.impozit pe venit.microintrep.platit si declarat in F100 10.000 lei
2.impozit profit calculat de la incep.an fiscal 5000 lei

din aceasta situatie rezulta ca am platit impozit venit mai mult cu 5000 lei.In decl.101,voi avea impozit pe profit de recuperat... Cum inreg in contabilitate aceasta? stornez 698? va rog sa ma ajutati.
Multumesc anticipat!
Buna ziua,
In trim IV,2013 am trecurt de la platitor de imp.venit la pl.de impozit pe profit.
1. impozit venit 3% s-a platit 10.000 lei
2.impozit profit calc.de la inceputul an.fiscal....5000 lei
Cum se procedeza in contabilitate?Se storneza contul"698" si se inreg "691"
Balanta din luna dec.2013,trebuie sa reflecte plata efectuata in plus.
Va multumesc anticipat pentru ajutor!
Buna ziua,
1.PFA,trebuie sa se inscrie la CASSMB,pentru a incheia un contract de asigurare de sanatate si achita contributia de 5,5%in contul de trezorerie sector 3(acolo este infiintat PFA)?Daca,da ,unde trebuie sa merg si ce formular trebuie sa completez?

2. Virez direct in contul de trezorerie contributia de 5,5%,fara sa ma mai inscriu la CASSMB?
Va multumesc aticipat pentru raspuns.
Buna ziua,
La 02 aprilie 2012,am facut un export de marfuri in Republica Moldova,in valoare de 3800 Euro.acest export este scutit de Tva cf.art.143(1) din legea 571/2003.Imi este neclar la ce curs de schimb facturez ?
Va multumesc anticipat pentru ajutor!
Buna ziua,
Va rog respectuos sa ma ajutati cu o monografie contabila privind o achizitie de marfuri din UE.Ma confrunt cu urmatoarea situatie:
1.am facut luna aceasta o achizitie de 1.500 euro(am depasit plafonul de 10.000 euro) sunt platitor de TVA,doar pt achizitiile din UE,am primit factura furnizorului fara TVA
2.voi plati TVA 360 euro(convertibili in lei) in Romania...
CUM voi face inregistrarile in Contabilitate?Voi include TVA in pretul de achizitie?
371=401 1500 euro
371=.... 360 euro
Multumesc anticipat pentru ajutor!
Răspuns la discuția nevalidarea codului de tva
Din fericire codul TVA a fost validat acum 2 minute...
Buna ziua,
Doresc sa efectuez o achizitie de marfuri din Anglia(sunt inscrisa in Registrul intracomunitar,aprobat la 31.08.2010)i-am trimis furnizorului codul de TVA si am constatat cu stupoare ca acest cod nu este validat.De ce?Ce trebuie sa fac ,cui trebuie sa ma adresez?...
Va multumesc pentru ajutor.