avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 645 soluții astăzi
Forum Activitate anairam_unid

Activitate anairam_unid

Discuție fond special
Buna seara

Asociatia de proprietari a hotarat anul trecut intr_o hotarare AGA cum ca fiecare apartament sa plateasca un fond special de 500 lei.Acest fond special nu are legatura cu fondul de rulment si nici cu fondul de reparatii.
Raspunsul presedintelui referitor la acest fond special a fost ca acesti bani se vor folosi pt plata esalonata a furnizorilor deoarece exista restantieri si sa nu ne stopeze furnizarea de servicii.Daca vom plati acest fond special si vindem apartamentul intre timp acesti bani nu ni se returneaza decat in cazul in care se castiga procesul cu fosta asociatie.
Acum primim instiintare de plata si daca nu achitam acest fond vom fi dati in judecata.
Este legal acest fond special?

Multumesc Mariana
Buna ziua

As dori ca de la 01.07.2015 sa modific functia unui angajat ,insa nu am depus revisalul .Care este termenul de depunere al revisalului 20zile lucratoare sau calendaristice?
Buna ziua

Firma la care activez va intra in insolventa si implicit se face concediere colectiva .
Ma poate ajuta cineva cu un raspuns la urmatoarele intrebari ?:

- gravidele care sunt in CM (cod 01 si 08 ) ce vor face cu medicalul ,unde il vor duce si cine il va plati ?
-persoanele care sunt in CM cod 01 ce vor face? vor fi concediati si ei?
- persoanele care sunt in CCC si implicit au ctr suspendat vor putea fi cumprinse pe concedierea colectiva?

Multumesc anticipat
Buna ziua

Firma la care lucrez are conturile blocate ,deoarece patronul este arestat pentru 30zile si nu avem voie sa facem nici un fel de plata , nici macar salarii.
Eu sunt insarcinata si daca imi aduc medicalul la firma nu il va plati nimeni.
Cum se procedeaza in astfel de situatie cu medicalele?
Răspuns la discuția gravida firma inchisa
MULTUMESC PENTRU INFORMATIE
Răspuns la discuția gravida firma inchisa
dar daca as mai apuca sa intru in CM sarcina si lauzie = pre si postnatal ,tot asa se procedeaza,adica somaj ?
Banuiesc ca ca cei de la Somaj imi vor plati medicalele pentru minimul pe economie,sau pentru cat aveam eu salariul/?
Buna ziua

Daca sunt insarcinata si unele din organele statului decid sa inchida firma la care lucrez ,ce se intampla?Raman fara servici?
Buna ziua

De cateva luni nou asociatia de proprietari a decis sa se platesca un fond special de 300 lei pentru a se achita restantele la furnizori.
Ei sustin ca dau in judecata fosta asoctiatie de proprietari si cand vor castiga procesul ne vor returna acesti bani din fondul special.
Eu nu sunt de accord cu plata acestei sume iar cei de la asociatia de proprietari sustin ca ne vor puen penalizari.Este legal acest fond?
multumesc
Buna

Un salariat face cursuri de pregatire profesionala (trimis de angajator) in zilele de weekend .Acest salariat beneficiaza de zile libere platite sau ecva de genu?