avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 481 soluții astăzi
Forum Activitate RALUCA POPA

Activitate RALUCA POPA

Răspuns la discuția despagubire asigurarea de viata
Multumesc pentru raspunsuri!
Sunt in posesia politelor ,una este doar o foaie semnata de catre tata in care e precizat doar ca e de acord cu termenii politei (pe care sigur nu a primit-o au fost foi la gramada semnate) iar cealalta polita are un singur paragraf in care se face referire la subiect ceva de genu:nu se despagubeste daca asiguratul sufera un accident aflat sub influenta alcoolului (nimic legat de valoarea alcolemiei). In ceea ce priveste decesul mai exact s-a inecat cand inota intr-un lac, cauza decesului in autopsie a fost insuficienta cardiorespiratorie si mai e trecut ceva de genu asfixiere mecanica prin submersie in apa.Alcolemia a iesit pana in 1 la mie deci diferenta e foarte mica ,din acest motiv sunt atat de interesata de regelementarea legala asupra limitei pe care ei sustin ca au facut-o ce de la comisia asiguratorilor si ca e batuta in cuie.Acum nici nu stiu ce sa mai zic tata era un inotator de exceptie si eu am o mare dilema asupra evenimentului , sa fie oare o alcolemie pana in 1 la mie suficienta pentru a nu mai inota si a se ineca.
Buna ziua !
In urma cu 3 luni a decedat tatal meu, cauza decesului fiind inecul accidental , care avea 2 credite unul cu ipoteca pe casa in care locuiesc si al doilea de nevoi personale,la momentul intocmirii creditelor a incheiat si asigurarile de viata aferente fiecarui credit. Dupa nefericitul eveniment am contactat firma ASIBAN , ca acolo erau amandoua asigurarile intocmite,unde mi s-au cerut diverse acte printre care si alcolemia decedatului si am fost avertizata ca daca aceasta depaseste 0,8 la mie nu vor fi despagubite sumele. Intrebarea mea este :Care este baza legala care reglementeaza aceasta valoare in domeniul asigurarilor de viata? Au o baza legala pentru o asemenea valoare ? (eu stiam ca aceasta este la rutiera doar)