avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 247 soluții astăzi
Forum Activitate mika w

Activitate mika w

Răspuns la discuția admitere inm 2010
In legatura cu buna reputatie, trebuie sa va spun ca aceasta notiune nu este definita in legislatia noastra...prin urmare, CSM-ul ii poate da o interpretare proprie...anul trecut am avut un coleg in grupa care nu s-a bucurat de buna reputatie...desi cazierul era "curat"...iar pentru fapta savarsita acum 12 ani intervenise reabilitarea...iar timp de 12 ani respectiva persoana nu a mai luat nici macar o amenda contraventionala...


In legatura cu rationamentul logic, trebuie sa va duceti foarte odihniti...e o proba extrem de obositoare...personal, nu am avut timp sa mai verific raspunsurile date...adica am terminat cu cinci minute inainte de expirarea timpului...chiar daca as mai fi avut timp nu cred ca as mai fi avut rabdare...sunt 120 de intrebari...

Succes in continuare celor care au trecut de prima proba....si spor la invatat pentru ceilalti...
Răspuns la discuția admitere inm 2010
Consideraţii privind relaţia infracţiunii de violare de domiciliu cu unele infracţiuni contra patrimoniului

c) raportul între tulburarea de posesie şi violarea de domiciliu

Problema raportului între cele două infracţiuni se pune atunci când autorul pătrunde fără drept într-unul dintre spaţiile menţionate de art.192 C.pen. pe care apoi le ia în stăpânire, realizând şi elementul material al infracţiunii prevăzute de art.220 C.pen.
La prima vedere ar putea exista tentaţia de a considera că tulburarea de posesie absoarbe violarea de domiciliu, dat fiind că nu este posibilă luarea în stăpânire, spre exemplu a unei locuinţe, fără a pătrunde în aceasta.
În realitate, între cele două infracţiuni nu operează absorbţia şi ele vor trebui reţinute în concurs ori de câte ori sunt întrunite elementele ambelor. Într-adevăr, art.220 nu se referă la ocuparea unei locuinţe, ci a unui imobil în general, indiferent care este destinaţia acestuia. Pe cale de consecinţă, tulburarea de posesie se poate comite fără a se săvârşi infracţiunea de violare de domiciliu. Aşa fiind, condiţia caracterului necesar al absorbţiei nu este satisfăcută şi deci nu ne aflăm în faţa unei complexităţi. În măsura în care alături de obiectul juridic al tulburării de posesie este lezat şi un alt obiect juridic – în speţă inviolabilitatea domiciliului – soluţia care se impune este aceea a concursului de infracţiuni.
Un alt argument în acelaşi sens este dat de diferenţa de pericol social între cele două infracţiuni, dat fiind că limitele pedepsei prevăzute pentru infracţiunea de tulburare de posesie sunt uneori mai mici decât cele prevăzute pentru violarea de domiciliu (spre exemplu atunci când violarea de domiciliu se comite în timpul nopţii) nepermiţând deci absorbtia.

Opinia de mai sus apartine domnului profesor streteanu...pentru cei care nu stiu formator in cadrul INM-ului...nu spun ca e opinia pe care trebuie sa o imbratisati..dar e bine sa stiti ce gandeste domnul streteanu...

O zi frumoasa...spor la invatat...si incercati sa nu va mai stresati...luati lucrurile cu mult calm si veti avea rezultate bune...
Buna ziua..as avea si eu nevoie de putin ajutor in legatura cu un contract de donatie prin care donatorii si-au pastrat dreptul de uzufruct asupra imobilului..speta este simpla: parintii incheie cu unul dintre copii un contract de donatie cu privire la o casa, pastrandu-si uzufructul viager. Unul dintre parinti decedeaza...intrebarea mea este: poate donatarul sa locuiasca in casa, dobandind deplina proprietate pentru partea din imobil care apartinea defunctului sau trebuie sa astepte sa moara ambii donatori...?
va multumesc
Răspuns la discuția admitere inm 2010
buna...am observat ca aveti destule intrebari despre examenul de admitere la inm si nu numai..asa ca voi raspunde in ordinea mesajelor..

astfel, trebuie sa marturisesc ca eu in anul I de facultate nu stiam de existenta inm-ului..desi colegii mei vorbeam prin pauze despre examen, subiecte si planurile pe care ei le aveau..asa ca eu nu mi-am dorit sa dau la inm din prima luna a anului I de facultate...nu spun ca este rau..insa poate in anul III sau IV..cand se va face practica pe la instanta sau parchet studentul la drept care in anul I isi dorea sa ajunga la inm realizeaza ca vrea sa devina avocat, notar etc...asa ca sfatul meu pentru cei din anul I este sa se bucure de facultate..sa invete pentru acele examene..iar din anul III sa se gandeasca la inm si sa inceapa sa-si structureze materia asa cum le place lor si nu cum este in manuale...

in legatura cu programul de la inm...trebuie sa fac o precizare..auditorii de justitie primesc o bursa-salariu..de aceea ei nu au voie sa lipseasca de la prelegeri (cursuri) sau dezbateri (seminarii)...daca ai mai mult de 8 absente intr-o luna incepe sa ti se taie din bursa...exceptie facand situatia in care ai certificat medical...o alta curiozitate este urmatoarea : ai dreptul sa lipsesti 8 ore, si nu opt seminarii..de exemplu: seminarul la drept civil dureaza 2h 30 min..ceea ce inseamna 2 absente..

programul meu incepe la 8 dimineata si se termina la 3-4 dupa-amiaza in zilele de luni, miercuri si vineri...martea am o prelegere, iar joia doua prelegeri..

cu privire la legile din bibliografie...sfatul meu este sa le cititi..cel putin legea privind gratierea..anul acesta a fost o grila din gratiere...legile de la civil trebuie si ele citite, insa nu invatate..nu e nimeni absurd sa faca grile din controversata lege 10/200..insa e bine sa stiti ca, de exemplu in legea 10/2001 la art. 45 se instituie un termen special de prescriptie pentru cauza de nulitate (absoluta sau relativa) de 1 an...cu alte cuvinte, incercati sa extrageti esentialul..

eu personal nu am folosit coduri adnotate...nu spun ca este rau..dar mie nu prea imi plac..eu mi-am facut propriile scheme..cu observatiile mele..nu am invatat din manuale sau coduri adnotate...la proceduri si la penal am mers mult pe coduri simple..carti de sinteza nu am folosit pentru ca asa cum am spus imi facusem singura sinteza la toate disciplinele...dar acum conteaza si cum este obisnuit fiecare..

nu va mai bateti capul cu noile coduri..noi la inm invatam dupa vechile coduri..din cand in cand cate un formator ne mai spune ca noul cod reglementeaza diferit o institutie..dar nimic mai mult...

despre interviu sunt multe de spus...pentru mine a fost o experienta draguta..nu a fost un factor de stres..nu am luat nota 10, dar oricum a fost o nota peste 9,50...sa nu credeti ca este un sablon si ca intrebarile se repeta la toti..pe mine m-au intrebat de ce vreau sa ma fac judecator si nu procuror..dar nu m-au intrebat concret despre motivatie..important este sa nu va pierdeti controlul si sa raspundeti la toate intrebarile..chiar daca nu e raspunsul corect...eu cel putin stiu ca nu am raspuns asa cum prevede codul deontologic al magistratilor..dar de unde era sa stiu eu prevederile codului...

cam atat..va doresc succes in continuare..
Răspuns la discuția admitere inm 2010
buna din nou...

vroiam sa va spun ca nu trebuie sa va faceti griji ca au trecut ceva ani de cand ati terminat facultatea si ca poate cu anumite institutii nu mai sunteti familiarizati...trebuie sa va marturisesc ca eu am ramas surprinsa cand am vazut ca la inm am colegi din alte domenii care nu au legatura cu dreptul...si va dau doar cateva exemple: doctori, ingineri, iar anul trecut a fost si un preot... va spun un "secret" pe care care l-am aflat in interior in aceste cateva saptamani de cand am inceput cursurile: nu e greu sa treci de examenul la inm...stiu ca probabil acum va ganditi ca spun acest lucru pentru ca eu l-am trecut..poate si din acest punct de vedere mi se pare mai usor...insa eu personal consider ca e mai mult un test de vointa si de rabdare...

sfatul meu este sa invatati logic astfel incat cunostintele voastre sa fie temeinice...nu tociti..poate acest lucru va va ajuta sa intrati, dar va fi greu mai departe ptr ca la dezbateri (in traducere, seminariile de la facultate) formatorii vor presupune ca voi stiti totul, si vor jongla cu institutiile. o discutie care incepe cu prescriptia extinctiva poate duce la contractul de depozit, la legea 10/ 2001 si altele...ganditi-va ca lucurile nu vor fi prea roz dupa ce treceti examenul...veti munci la fel de mult sau poate mai mult..nu va mai fi ca in facultate cand daca vroiai sa te duci la seminar te duceai daca nu recuperai sau pur si simplu iti permiteai sa faci absente...la inm nu este asa...si nu veti avea timp sa va odihniti dupa examen..

asa ca, cu ricul de a ma repeta, va mai spun o data: incercati sa va faceti un program strict in functie de programul de la serviciu; invatati cate putin, insa invatati in fiecare zi...nu va obositi pana la epuizare...trageti tare anul acesta si va garantez ca satisfactiile vor fi pe masura...atat din punct de vedere intelectual (la inm sunt niste formatori tare buni), cat si din punct de vedere material (daca nu in cei doi ani la inm, macar dupa).

eu va stau la dispozitie atat cat imi permite timpul..daca aveti intrebari nu ezitati sa mi le adresati..daca aveti curiozitati legate de inm, de modul in care decurg lucrurile la inm, cum am vazut eu examenul si cum am facut fata la toate probele lasati-mi un mesaj...

va urez spor la invatat...
Răspuns la discuția admitere inm 2010
reddevil, te felicit pentru decizia luata..e un picut mai greu sa faci fata unei ultime sesiuni, unei licente si unui examen la inm in doar cateva luni..dar crede-ma ca se poate...trebuie doar sa incerci sa-ti organizezi timpul...insa nu invata pana la epuizare...odihneste-te atunci cand trebuie...

in ceea ce ii priveste pe colegii mei care s-au decazat...nu toti se pot obisnui in camin desi sincera sa fiu conditiile sunt destul de bune...eu nu am mai stat niciodata in camin...dar aici imi place..daca reusesti sa intri la inm si reusesti sa prinzi si camera in camin e super bine..

mult succes..
Răspuns la discuția admitere inm 2010
nu pot sa vorbesc de un plan anume..eu a trebuit sa invat ptr inm in timp ce invatam si pentru facultate...mai mult prin week-end-uri...am avut sesiunea in luna mai si licenta la sfarsitul lunii iunie...m-am odihnit pana la 1 iulie si pe urma m-am apucat de recapitulat..iar pana la examen am trecut prin fiecare materie...am invatat cam 8 ore pe zi...insa mai mult de pe coduri..cel putin procedura civila si penalul..nu m-am complicat cu prea multe carti..nu am citit spete...am facut grile din voineag..am incercat sa fac si din mihaela ciobanu..dar mi s-au parut cam ciudate..cel putin eu nu prea le intelegeam si le greseam..am facut grilele din anii trecuti..in ceea ce priveste materia, eu mi-am facut scheme...ideile principale...fara controverse..fara o mie de pareri, doar opinia majoritara...

obiectul meu favorit a fost dreptul penal...insa trebuie sa spun ca am gafat..in timpul examenului am trecut prin intrebarile de civil si procedura civila de doua ori, iar prin penal si procedura penala doar o data...am crezut ca nu mai este nevoie sa le revad..si spre surprinderea mea, am gresit mai multe intrebari...la penal am avut 11 greseli...in timp ce la civil si la procedura (materii de care mi-era groaza) am avut cate doua greseli de fiecare... astfel, sfatul meu este urmatorul: sa acordati aceeasi importanta tuturor materiilor..

in ceea ce priveste bursa..eu am prins loc la camin..nu trebuie sa-mi fac griji pentru chirie..probabil se stie: bursa in anul I este de 1453 ron..te descurci mai greu daca trebuie sa-ti cauti un apartament..dar am colegi care s-au decazat si au preferat sa dea 300 euro pe luna pentru un apartament cu doua camere..depinde de fiecare..
Răspuns la discuția admitere inm 2010
buna ziua la toti....
am aflat de curand de acest forum- eu inca ramasesem la inm 2009- si citind toate mesajele postate pana acum, mi-am dat seama ca aveti nevoie de putin ajutor...
ar trebui sa incep prin a va spune ca eu sunt una din persoanele care au intrat anul acesta la inm...am terminat facultatea in vara si mi-am incercat norocul...in final totul a fost bine, iar acum sunt auditor de justitie...
consider ca interventia mea este oportuna intrucat eu am trecut prin ce treceti voi..si credeti-ma ca examenul de admitere este partea cea mai usoara...greul incepe dupa ce intri..dar nu va imaginati ceva imposibil de realizat..secretul este sa muncesti mult si sa stii sa-ti stabilesti prioritatile...acelasi lucru pot sa spun si despre examenul de admitere..nu e imposibil de trecut...insa trebuie sa munceti mult...asta nu inseamna ca trebuie sa te trezesti la cinci dimineata si sa stai pana la 12 noaptea cu capul in carti..nu..nici pe departe..vreau sa tineti minte un lucru: invatati logic..putin dar bine...trei-patru ore pe zi sunt suficiente in acest moment..trebuie sa va insusiti temeinic institutiile de drept..nu va mai cumparati o suta de carti..nici teorie si nici grile...cautati un autor care se pliaza pe stilul vostru..puneti accentul pe coduri..sunt foarte importante..mai ales la penal si la proceduri...
nu va mai ganditi ca trebuie sa il cititi pe streteanu la penal...da, domnul streteanu este formator la inm...dansul a facut parte din comisia de redactare a subiectelor la penal de anul acesta...insa tineti minte: subiectele nu contin pareri personale ale domnului streteanu...ele se axeaza pe cunostinte acceptate de toata lumea..nu au voie sa dea controverse..personal, am citi cartea domnului streteanu de drept penal general..si nu va recomand sa o cititi pentru examen..e o lucrarea foarte complexa...are si drept comparat, iar institutiile sunt tratate in profunzime, la un alt nivel...
cam atat pentru inceput...daca aveti intrebari va stau la dispozitie...
spor la invatat... :)