avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 141 soluții astăzi
Forum Activitate dany c.

Activitate dany c.

buna ziua
orele lucrate sambata si duminica de catre personalul MAI care isi desfasoara activitatea in ture 12/24 - 12/48 pot fi platite suplimentar?
am aflat ca mai multe instante au emis decizii favorabile in acest sens(plata suplimentara a orelor lucrate in weekend retroactiv) dar colegii lucreaza program normal - 8/16
multumesc
As dori sa stiu daca anii lucrati ca gardian public se incadreaza la categorii speciale de munca la calculul vechimii.Am lucrat ca gardian public in orasul Botosani, inclusiv in activitati de mentinere a ordinii publice intre anii 2000-2005.
multumesc
nu cunosc exact detalii dar la botosani sunt cativa agenti de politie (de frontiera,daca nu ma insel)care sunt in timpul liber instructori auto sau de arte martiale.
au castigat acest drept in instanta
calitatea de instructor a fost asociata cu cea de profesor(nu cunosc termenii de specialitate)
buna-ziua
am inteles ca exista o lege care prevede protectia angajatului care a facut o plangere impotriva unui superior ierharhic si care prevede ca acel angajat nu poate fi controlat sau sanctionat de catre acel superior pana la solutionarea plangerii.
as vrea sa stiu daca este adevarat si numarul legii
multumesc
buna ziua!
o problema... acum o luna am primit prin intermediul unitatii in care lucrez o citatie din partea curtii de apel craiova prin care eram citat la un proces in care o persoana facea plingere impotriva rezolutiei procurorului de netrimitere in judecata.
fiind total in aer( nu cunosteam persoana, iar in craiova nu fusesem in viata mea, eu fiind din botosani) si nefiind chemat de vreun procuror pt declaratie sau ceva am cerut sfatul consilierului juridic al unitatii.dupa mai multe cercetari am aflat ca am fost citat gresit in locul unei alte persoane care are acelasi nume si prenume ca si mine dar avand date personale total diferite.mentionez ca sunt angajat in politie iar persoana cu numele asemanator este angajat in MAI.
intrebare?
cum imi recuperez cheltuielile suportate? am angajat avocat plus un drum botosani craiova?
ce institutie este vinovata pt aceasta situatie?vreau sa recuperez cheltuielile prin proces civil.