avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 667 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters109337

Activitate ContSters109337

Răspuns la discuția Deces in strainatate
nu vreau sa aiba loc deshumarea neaparat peste un an, ci in termen de maxim un an, pentru ca parintii lui sa primeasca obiectiele personale, sa primeasca instiintarile oficiale de la statul italian, si sa aiba timp sa stranga ceva bani cu care sa plateasca tot ce este nevoie.
normal ca toti am vrea ca totul sa se intample in cel mai scurt timp, insa trebuie sa-i ajutam sa stranga si cei 4000 de euro imprumutati pentru a aduce trupul in tara.
repet, am spus maxim un an, ptr ca ma gandesc ca dupa aceea ar fi mult prea tarziu.

dupa parerea mea, italienilor le convine sinuciderea, ptr ca nu trebuie sa mai dea explicatii si nu risca sa fie dati in judecata.
si noi asteptam cu sufletul la gura obiectele personale, dar se pare ca inca avem de asteptat.
multumesc frumos ptr raspunsuri
Răspuns la discuția Deces in strainatate
noi ne-am uitat toti, cu atentie, la gatul lui, pentru ca noi nu credem niciunul ca era in stare sa faca asa ceva .... in jurul gatului nu avea nici un semn, nici un sant, nici o adancitura, nimic.
era intr-adevar vanat la fata, dar numai in anumite portiuni, si acelea nu foarte extinse. dar retineti va rog ca ai au anuntat data decesului pe 24.10. seara, iar noi l-am vazut pe 30.10, deci acele semne puteau fi lividitati...
dupa sant ne-am uitat si noi, si am ramas surprinsi cand am vazut ca nu exista....
familia este distrusa, avea 25 de ani colegul meu, lor nu le ardea in acel moment de contra anchete si reautopsiere, insa ... cand semnele sunt atat de evidente, se pune un mare semn de intrebare.
italienii spun ca a existat si un bilet, dar se pare ca a disparut, pentru ca nimeni din familie nu l-a primit, nu l-a citit, nu l-a vazut...
poate o sa vina odata cu lucrurile personale ...
eu vroiam sa stiu daca se poate cere o deshumare si o reautopsiere, la un interval de timp de maxim 1 an de la data inhumarii.
multumesc!
Răspuns la discuția Deces in strainatate
legally a scris:

In cazul spanzurarii ar fi trebuit sa existe la nivelul gatului numitul ,,sant de spanzurare" .


in cazul lui, santul de spanzurare nu a existat. iar italienii spun ca s-a spanzurat cu cearsaful.
Răspuns la discuția Deces in strainatate
autoritatile italiene (caci in italia a murit) au anuntat ca sambata seara a decedat, pe 24.10.2009, iar vineri, 30.10 a fost adus acasa.
funeraliile au avut loc pe data de 1.11.
ma gandeam ca din moment ce ei au scris sinucidere, nu au ce sa cerceteze.
si ma gandeam (eu nu am cunostiinte in domeniu) ca pot cere o reautopsiere.. chiar daca ar trebui sa ceara si deshumare ptr asta.
familia a cheltuit deja foarte multi bani (numai adusul cadavrului i-a costat 4000 de euro) si credeam ca e posibil sa ceara reautopsirea, si implicit deshumarea la un an de la data decesului, de exemplu. ei nu au vrut sa se complice, cineva le-a spus k o reautopsiere implica si bani multi, si o echipa de medici legisti formata din doctori romani si italieni,plus prezenta unui reprezentant al penitenciarului in care a murit.
Am un coleg care s-a "sinucis" (s-a spanzurat cu cearsaful) in puscarie, in Italia.
am si eu cateva intrebari, desi nu stiu daca am postat corect:
- colegul meu nu a avut semne de spanzurare la gat, deci nici unul dintre cunoscutii lui nu crede ca s-a sinucis.
- lucrurile personale nu i-au ajuns inca, desi corpul a fost adus in tara dupa 6 zile de la deces
- pe raportul de la autopsie scrie - moarte prin asfixiere, sinucidere.

acum vreau sa va intreb asa:
1. familia are dreptul sa ceara re-autopsierea? (inmormantarea a avut deja loc).
2. lucrurile personale nu trebuia sa ajunga odata cu cadavrul?
3. credeti ca e normal ca pe raport sa scrie sinucidere?
Răspuns la discuția Vanzare cu chitanta de mana
inseamna ca nu mai am am nici o sansa.
nu e prevazut nici un termen de finalizare in chitanta de mana.
multumesc pentru raspunsuri
Buna ziua

Sa va spun o poveste:
in anul 2003, sotul meu a cumparat cu chitanta de mana o suprafata de teren de la o doamna. suma ceruta si stabilita in acel moment a fost de 10 milioane lei vechi (1000 ron).
actul de vanzare-cumparare nu se putea face, intrucat doamna nu avea taxa de succesiune dupa sotul dansei facute, si a ramas stabilit ca dansa va face taxa de succesiune si ne va contacta.
in anul urmator am mers in satul in care locuia doamna, pentru a vedea daca a rezolvat cu taxa, intrucat nu primisem nici un semn de la dumneai.
nu am gasit-o, bineinteles. am mai caut-o pana acum de vreo 2 ori, si la fel, nu am mai gasit-o.
acum ne-a sunat doamna sa ne spuna ca a facut taxa anul acesta (in 2009), dar ca nu mai vrea sa vanda pamantul pe 1000 de ron, ca e prea putin, si vrea 5000 ron acum, ca are un cumparator care ii da banii astia.
de asemenea, ne-a cerut banii pe care ea spune ca i-a platit impozit intre 2003 - 2009 ptr acest pamant.
noi suntem de acord sa ii restituim banii pe impozit, cu conditia sa se respecte cele inscrise in chitanta de mana, respectiv pretul terenului sa raman 1000 ron.
intrebarea mea este: mai este valabila aceasta chitanta de mana?
ce pot sa fac sa raman cu terenul pe care l-am platit deja, si ptr care nu sunt de acord sa mai platesc inca 4000 ron.
sau cum imi pot recupera banii dati atunci?
pe chitanta scrie ca daca se razgandeste cel care cumpara, nu mai primeste banii, iar daca cel care vinde nu mai vrea sa vanda, trebuie sa plateasca de doua ori suma de 1000 de ron.
chitanta este scrisa de mana ei, si au existat 3 martori.
multumesc anticipat pentru raspuns