avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 707 soluții astăzi
Forum Activitate vali2000

Activitate vali2000

Multumesc!
Multumesc pentru raspuns!Situatia este insa putin mai complicata,in sensul ca celalalt asociat refuza sa semneze hotararea AGA fara a avea motive intemeiate.. M-ar interesa cum pot renunta in mod unilateral la functia de administrator.
Buna ziua!
As dori sa-mi precizati cum poate sa renunte un asociat(30% parti sociale) intr-un SRL la functia de administrator in mod unilateral.Numirea in functia de administrator s-a facut acum 5 ani,in urma unei Mentiuni la R.C. bazata pe Hotararea AGA.
Care sunt pasii ce trebuie urmati?
Buna ziua!
As dori sa stiu daca un SRL sau o II poate deschide o terasa sezoniera pe un teren aflat la baza unui deal.Terenul este extravilan.
Daca acest lucru este posibil,este nevoie de autorizatie de constructie? Mentionez ca terasa se doreste a fi construita numai din lemn,fara fundatie-practic doar un mic bar si cateva mese folosindu-se o parte din vegetatia existenta(terenul este in propietate).E necesara obtinerea tuturor celorlalte autorizatii si avize ca in cazul unei terase normale?
Multumesc!
Buna ziua!
Un SRL a inchiriat un teren de la un propietar care este si asociat in cadrul SRL ului.
Pe acest teren trece o conducta de gaze.Societatea doreste realizarea unor investitii pe acest teren,inclusiv ridicarea unei constructii.Cf. legislatiei in vigoare am inteles ca pe acel teren nu se poate construi la o distanta mai mica de 50m.Cum poate fi despagubita societatea de catre propietarul conductei(il poate da in judecata?)?In ce mod se reglementeaza accesul la conducta de gaze(eventuale lucrari) si chiriasul terenului?