avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 383 soluții astăzi
Forum Activitate andreea_popescu

Activitate andreea_popescu

Răspuns la discuția succesiune prima casa
Tocmai asta e problema. Descendentul decedatului nu vrea sa aiba ''nimic pe numele lui''.Pe mine nu ma intereseaza de la cine cumpar, doar ca vreau sa fiu sigura ca el nu are drept sa revina asupra renuntarii.Si ca certificatul de mostenitor al doamnei nu poate fi atacat in vreun fel.
Multumesc foarte mult.O zi buna.
Răspuns la discuția succesiune prima casa
multumesc frumos.credeti ca puteti sa imi spuneti un art in care este precizat faptul ca fiul poate renunta in favoarea mamei?
Acum dorm linistita:)
Ap. pe care vreau sa il achizitionez cu Prima Casa are 2 proprietari dintre care unul a decedat. Din casatoria lor a rezultat un copil.Dupa 15 ani de la deces vor sa faca succesiunea(ca sa imi vinda mie ap) si ei spun ca fiul o sa renunte la partea lui de mostenire in favoarea mamei.
E legalacest lucru?Rudele barbatului decedat au vreun drept de mostenire asupra ap?
Am auzit atatea opinii incat nu mai stiu ce sa cred.
Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Subventie pentru absolventi
Multumesc frumos pentru promptitudine.
daca am urmat cursurile unei facultati la id, un angajator poate beneficia de subventie
pt. mine?Multumesc
Buna seara!Logodnicul meu a lucrat 3 luni de zile cu contract de munca in germania in 2005 si 3 luni in 2006!aceste 6 luni de zile se adauga la vechimea de aici?daca de exemplu isi inceteaza activitatea in tara si se intoarce in germania are vreun beneficiu datorita contractului?va multumesc
BUNA SEARA!!Am si eu o intrebare cu privire la garantia platita in cazul unui contract de inchiriere...poate fi recuperata daca intrerup contractul inainte cu o luna de a expira?mentionez ca in timpul verii am platit in cadrul cheltuielilor de la bloc cota parte din caldura termica de care totusi nu am avut parte iarna asta intrucat nu au mers caloriferele si ne-am incalzit cu radiatoare electrice,factura la curent urmand sa fie platita de proprietara!!!normal noi ar trebui sa platim cheltuielile la zi dar banii pe caldura platita asta vara nu putem sa avem pretentia sa ni-i dea proprietara ca doar nu am avut caldura termica???si garantia putem sa ne-o cerem inapoi?v-as fi recunoscatoare pt niste sfaturi utile!!!!va multumesc
Răspuns la discuția Carte de munca
Sa presupun ca vin in control cei de la itm si eu o sa declar ca lucrez de atata timp si nu am carte de munca,iar patronul meu o sa isi dea seama ca eu am vrut sa ii fac rau(pt.k el ne invata cum sa mintim dak ii vin controale) si ma da afara a doua zi eu cum demonstrez k am lucrat acolo??VA MULTUMESC MULT PT. SFATURI!!
Răspuns la discuția Carte de munca
Si daca fac reclamatie patronul poate afla ca eu am facut-o?eu chiar mi-as dori sa plateasca greu pt. ca si-a batut joc de noi!!!e mare amenda?va multumesc
Răspuns la discuția Carte de munca
Ar fi o solutie,dar renumitul meu patron e 'cu pile'......ce masuri poate sa ia itm lui de cand functioneaza nu i-au venit deloc controale.....va multumesc