avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 672 soluții astăzi
Forum Activitate labuta

Activitate labuta

La deces dacă decedatului nu avea nimic pe numele lui, casa fiind moștenire de la soție, masina pe numele soției, bani doar pe cardul de salariu al sotiei și în rest bunurile din casa ce pot cere copii din prima căsătorie . Mulțumesc
Am o căsuță acoperită cu azbociment la tara. Fiind vechi trebuie schimbat. Daca pun tabla am nevoie de autorizatie de construire!? Va fi putin modificat. Mulțumesc
Mulțumesc

Cornel Vasile a scris:

Nu, secretara decide , ci primarul.

Sunt funcționar public asistent de vechime 1 an si 2 luni la compartimentul stare civilă și urbanism. Ma poate obliga secretara sa preiau si compartimentul agricol ținând cont ca nu am cunoștințe in acest domeniu? Mulțumesc .
Lucrez la o primărie comuna. In martie sa majorat salariu cu 10%. In luna iulie am trecut de la debutant la asistent si sa calculat la salariu de la angajare, deci acum am aproximativ aceeași suma ca dupa majorarea cu 10%.. Este corect sa raman la aceeași suma si colegii mei sa beneficieze si de cei 10% si eu nu!?
Buna ziua. Șeful meu poate proceda sa accepte la uni demisia ai pe mine să mă oblige sa stau 20 de zile? Avem amândoi aceeași funcție și are cine mă înlocui. E mai mult discriminare. Mulțumesc
In anul 2010 a murit tatăl meu. In urma succesiuni a primit mama 1/2 iar noi 3 copii restul. De cand trăia tatăl meu înțelegerea a fost ca eu sa stau la parter iar fratele la etaj. Din 2010 am ajutat pe mama financiar lunar pana in 2015 cand m-am mutat in casa părintească. Ea locuiește la parter cu mine. Am investit, reparat totul fiind vechi. Acum din nefericire cand totul e gata condiții, confort ea nu ne mai dorește in locuință. Legal ce drepturi am, oricum folosesc doar partea mea cuvenita(1/2 împartit la toți!? Daca plec imi pot recupera banii cheltuiti!? Multumesc.
Lucrez la firma particulară. Colegele de munca (avem puncte de lucru diferite cate 3 colege) din invidie au început să mă vorbeasca de rau datorita performanței la mine. Tot ce spun nu este adevarat! Ma simpt gratuită psihic. Daca seful nu rezolvă problema pot acționa în instanță. O lege vă rog. Mulțumesc
Dac naveta cu o firma particulară si sunt singura persoana care merge 61 km in fiecare dimineața. Ceilalti navetisti distante mai beneficiaza de reducere la bilet 2 lei iar eu nu! Cand am intrebat soferul a spus ca la mine nu se poare. Eu personal consider ca nu au voie sa faca discriminare între calatori. Este corecta sau nu?
Fac naveta cu o firma particulară de transport persoane. Este corect sa practice reduceri pentru unii călători ca asa doresc ei 1-2 lei!? La mine prețul unui singur bilet este de 20 lei distanța 60 km cei care au reducere călătoresc si distanța mica si au si reducere fata de pretul biletului. Conform legii aceasta este discriminare, parerea mea. Am castig in instanta in acest caz!?