avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 445 soluții astăzi
Forum Activitate raulmotica

Activitate raulmotica


Buna ziua

As dori un ajutor pentru urmatoarea situatie:

-in cazul restructurarii unor posturi, se acorda de catre angajator un preaviz de 20 zile lucratoare angajatului pana la incetarea contractului de munca individual..In acest caz,in perioada preavizului,angajatul poate avea un program de lucru de 4 ore sau un program de lucru de 8 ore? In Regulamentul de Ordine Interioara nu este specificat acest aspect.Va rog sa imi raspundeti care este legea si articolul unde este mentionat acest lucru.

Va multumesc
Discuție Demisie
Buna ziua

As dori un ajutor vis-a-vis de o informatie. In cazul in care imi depun demisia din functie de executie intr-o firma, conform noului cod al muncii, inteleg ca sunt in preaviz timp de 20 de zile lucratoare. In perioada de preaviz este obligatoriu sa vin 8 ore la serviciu sau pot veni doar 4 ore?

Multumesc anticipat!
Buna ziua

As dori o informatie pentru urmatoarea situatie.
Doresc sa fac (ca persoana juridica, firma) un import de produse textile din Marea Britanie, intracomunitar. Ce fel de documente trebuie sa solicit exporatorului din Marea Britanie pentru marfa respectiva daca:
-marfa este produsa in Asia?
-marfa este produsa in comunitatea Europeana?
Pentru transport firma de curierat imi eliberea doar o dovada de transport a marfii respective din Marea Britanie pana in Romania. Este suficient ca si document de transport? CMR nu imi poate elibera decat pe ruta Ungaria-Romania.

Va multumesc anticipat pentru ajutor.
Buna ziua

As dori o informatie. Pentru un import de marfa, articole textile, din Marea Britanie, ce documente, acte sunt necesare pentru marfa respectiva?

Multumesc
Buna ziua

As dori un ajutor din partea dvs. la urmatorele trei aspecte:

1) care este cea mai optima procedura pentru demisia din functie intr-o firma (persoana cu functie de executie)?

2) exista un model de demisie standard conform noului cod al muncii? As putea sa gasesc linkul?

3) este luata in considerare daca o demisie se anunta printr-un e-mail intern catre toata conducerea, personalul firmei? Are putere juridica mailul de instiintare privind demisia, transmis in cadrul firmei?


Va multumesc anticipat pentru ajutor.
Buna ziua

As dori o informatie. In situatia in care imi dau demisia dintr-o firma cu preaviz de 30 de zile conform legislatiei in vigoare, noului cod al muncii, in perioada preavizului pot solicita concediul de odihna?

Va multumesc anticipat
Buna ziua.

As dori un ajutor in solutionarea unui litigiu comercial. Colaborez cu o firma de curierat. In urma unui import s-a stabilit ca dintr-un colet a disparut marfa. Sesizarea sa facut catre firma de curierat dupa 12 ore de la primirea coletului. Din cercetarile facute si de catre firma de curierat, marfa a plecat cu o anumita greutate si a ajuns la destinatie cu alta greutate. Vina ii apartine in totalitate firmei de curierat. Cei de la firma de curierat pentru a despagubi cer factura comerciala. Marfa a fost insotita de factura normala de import factura ce a fost trimisa firmei de curierat. Expeditorul marfii nu poate sa imi elibereze factura comerciala, din motive numai de ei stiute. Cum pot solutiona acest litigiu cu firma de curierat pentru obtinerea despagubirii?
Buna ziua

In cazul unui import de produse textile in care pe produse este aplicata sigla CE, mai este nevoie de certificat de conformitate de la producator?

Multumesc.
Buna ziua

As dori o informatie vis-a-vis de importul unor produse din tarile intracomunitare. In cazul in care se importa o marfa, imbracaminte, dintr-o tara intracomunitara, care este procedura de a introduce in comert marfa respectiva? Comercializarea produselor se face in Romania. Trebuie efectuate traduceri legalizate pentru mod de utilizare, continutul marfii?

Va multumesc anticipat.

Buna ziua

As dori o informatie vis-a-vis de importul unor produse din tarile intracomunitare. In cazul in care se importa o marfa, imbracaminte, dintr-o tara intracomunitara, care este procedura de a introduce in comert marfa respectiva? Comercializarea produselor se face in Romania. Trebuie efectuate traduceri legalizate pentru mod de utilizare, continutul marfii?

Va multumesc anticipat.