avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 224 soluții astăzi
Forum Activitate cris_g

Activitate cris_g

Buna ziua! Intrebarea mea se refera la indemnizatia de somaj care se acorda PFA-urilor in perioada starilor de urgenta si alerta. Avand in vedere relaxarea masurilor incepand cu data de 1 iunie 2020, as vrea sa stiu daca domeniul meu de activitate mai poate beneficia de indemnizatia de somaj. Mentionez ca am un PFA in domeniul graphic design, branding si consultanta marketing. Avand in vedere faptul ca nu am incheiat in luna iunie niciun contract de colaborare sau prestari servicii și, ca atare, nu am avut nicio sursa de venit in aceasta luna, ma intereseaza obtinerea indemnizatiei. Am sunat la somaj si mi s-a sous sa studiez legea... Ma puteti ajuta? Nu as vrea sa fac vreo ilegalitate procedand la depunerea cererii. Va multumesc.
Ma framant de multa vreme cu o problema la care primesc tot felul de raspunsuri. Poate m-ar putea ajuta cineva. Sa explic.
De cativa ani colaborez cu o editura ca traducator. Cei din sfera contabila de la editura m-au sfatuit sa-mi fac un PFA - cica ar fi mai usor sa ma plateasca. OK. Problema este ca eu nu posed diploma sau certificat sau atestat de traducator. Calificarea mea este alta. Limba am invatat-o de-a lungul anilor si in urma unor teste pe care mi le-au dat cei de la editura am fost considerata eligibila.
Acum, daca se pune problema sa-mi fac un PFA, pe langa toate documentele de care am nevoie, am inteles ca trebuie sa am si unul care sa ateste pregatirea mea in domeniu. Eu nu am. Cei de la editura mi-au spus ca nu este neaparata nevoie de un PFA pe traducere. Eu pana acum eram platita pe "prestari servicii". Exista in codul CAEN si alta "portita"?
Ce ma sfatuiti sa fac?
Multumesc!