avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 808 soluții astăzi
Forum Activitate Carmen liliana Fodor

Activitate Carmen liliana Fodor

Răspuns la discuția Radiere ANCPI
Dar a ridicat banii, sulta?
Daca da, cu hotararea judecatoreasca pe care s-a pus mentiunea "definitiva si irevocabila" si dovada platii sultei, radierea ar trebui sa se faca fara probleme.
Mda...
Daca un muritor obisnuit sesizeaza Protectia copilului, pe motive reale si dovedite cu inscrisuri, de regula primeste un raspuns standard, dupa ce angajatii acestei institutii verifica (sau nu) cele sesizate.
Legea e buna, conteaza cine o aplica.
Conteaza calitatea umana, constiinta si seriozitatea, simtul raspunderii, tenacitatea angajatilor de la Protectia copilului.
Dar nu am intalnit decat domnisorele a caror grija principala era daca arata destul de bine la serviciu in ziua respectiva. Doar un procent de 3-4 % am intalnit persoane responsabile si pline de pasiune pentru munca pe care o faceau, destul de prost platita, e drept.
Asa ca... am invatat ca aproape orice este considerat normal in tara asta.
Răspuns la discuția MANDATARUL MANDATARULUI
Pai de ce nu spuneti asa?
Am intalnit un astfel de caz, in care ex. judecator, reprezentand un client, facea remarci de genul "va amintiti ca eu v-am invatat sa deslusiti legea" catre completul de judecata...
Da, s-ar putea sa fie ceva putred in Danemarca...
Răspuns la discuția preintampinare la divort
In primul rand, de ce ati parasit domiciliul comun? V-a silit?
Timp de 15 ani ati investit si dvs. in casa care e numai a lui (sau a parintilor).
Neaparat, faceti "Cerere reconventionala" - in care cereti si dvs. desfacerea casatoriei, incredintarea minorei, pastrarea numelui (daca doriti asta si neaparat motivati, numai in anumite situatii se poate daca sotul nu este de acord) si partajul bunurilor comune. Propuneti probe: inscrisuri, martori.
Inteleg ca nu va este usor.
Asta nu inseamna ca trebuie sa cedati si sa lasati totul.
In primul rand copilul n-o sa va ierte niciodata.
Oricat ar fi de greu, gasiti o chirie unde sa se poata face ancheta sociala.
Ganditi-va : e de preferat luxul fara mama sau fie si greutati dar cu mama alaturi...?!?
Răspuns la discuția MANDATARUL MANDATARULUI
a) Poate sunt rude apropiate si avocatul nu doreste sa ia onorariu;
b) poate avocatul o face "pro bono";
c) poate pur si simplu avocatul are o obligatie fata de mandatar.
Răspuns la discuția Inselaciune prin internet
Mda...
Fiul meu a patit la fel. A dorit sa cumpere o maimutica, i-au trimis si poze, pretul era absolut OK (initial).
Le-a trimis banii intr-un cont parca tot in Camerun.
Apoi au inceput mesajele: asigurare suplimentara de zbor, etc., etc. Si pretul a crescut de 10 ori.
Copilul le-a trimis banii, prin Western Union.
Vedeti clauzele de pe verso, pe formularul de trimitere...
A pierdut toti banii.
2000 euro.
A primit un mail de multumire de la vanzatori.
Culmea tupeului!
Politia nu a facut nimic...Nu a putut face nimic. Nu se poate dovedi nimic, exista acordul partilor asupra tuturor sumelor trimise.
Asta e, TEAPA!
Atentie la acest fel de "glume".
In momentul in care s-a pronuntat sentinta, ar fi trebuit sa anunte banca si sa solicite o "inghetare" a creditului pe perioada ispasirii pedepsei.
Acum, ramane la latitudinea bancii daca "ingheata" creditul sau dobanzile si penalitatile vor curge in continuare. Merita incercat, deci trimiteti documentele (sentinta, adeverinta de la penitenciar, cererea).
Cum au ajuns fotografiile la persoana respectiva?
In primul rand, instanta trebuie sa tina seama de interesul major al minorului.
Parintele care va obtine custodia, trebuie sa aiba o locuinta stabila, un serviciu sigur si un comportament bun fata de minor.Ancheta sociala o sa stabileasca relatia minor-parinte si conditiile materiale pe care parintele le ofera.
Dar inca nu s-a produs divortul.
Daca intr-adevar nu mai este o alta cale, incercati o intelegere amiabila. E mult mai bine pt. dvs. si infinit mai putin traumatizant pt. minor.
Angajati un avocat si cereti divortul, incredintarea minorului, partajul.
DAR NUMAI DACA NU GASITI O CALE DE IMPACARE!
Răspuns la discuția Incredintare minor catre tata
Mda... Ciudata hotararea instantei...
Dar de cate ori intervine o schimbare, se poate cere reincredintarea.
Daca se poate proba faptul ca nu mama, ci bunicii se ocupa de copil, ca mama s-a adancit in munca, e depresiva, etc. eu in locul tatalui, as incerca din nou... Poate un alt complet, o sa vada interesul copilului, nu interesul adultului parasit de a folosi copilul drept arma impotriva celui care l-a parasit.