avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 733 soluții astăzi
Forum Activitate rocky2009

Activitate rocky2009

Buna ziua,

as vrea sa stiu in ce conditii se poate semna contractul cu Casa de Sanatate pentru cineva care a implinit varsta de 70 ani, este medic de familie in rural si care are avizul DSP si al Colegiului Medicilor. Mentionez ca este pensionar.

Multumesc anticipat.
Evenimentul s-a petrecut intr-o comuna in care nu mai exista post de politie. Masina era si este parcata in curtea dispensarului. Am venit de la o urgenta si am vrut sa-mi iau ceva din masina veche si m-am trezit cu 2 "indivizi" de la Politia Comunitara langa mine si mi-au cerut actele. Gresala a fost a mea ca le-am dat! Cred ca acestia au bonus in functie de amenzile pe care la dau deoarece amendeaza tot ce misca (oameni care merg cu bicicleta in sat, pe ulite, si nu au veste reflectorizante, asteapta ascunsi oameni care vin cu masina de la camp sa le dea amenda ca nu poarta centura de siguranta.... si ma repet omul vine de la porumb).
Comuna este la 5 km de un drum principal.
Poate asa ati inteles si dvs. cum de mi-au cerut actele....
Mai am o intrebare, trebuia sa am ITP si RCA la masina chiar daca nu circul cu ea? Eu am alta masina cu care merg...
Multumesc, dar aveau drepul sa-mi ia certificatul si sa-mi dea amenda daca masina era parcata?
Daca ma duc maine dimineata la politie si fac reclamatie impotriva echipajului pot sa obtin ceva?
Buna seara,

am urmatoarea problema: am o dacie veche cu care nu circul si care este parcata langa un drum public (in curte fara gard). Aceasta masina nu are nici ITP, nici RCA, nici rovinieta (nu circul cu ea). In timp ce eram langa ea s-a oprit un echipaj de politie si mi-a cerut actele la masina. I-am intrebat care este motivul pentru care imi cer actele deoarece masina nu era pe drum public si acestia mi-au raspuns ca pentru un control de rutina. Am mers in casa si le-am adus actele. Acestia mi-au retinut certificatul de inmatriculare spunad-mi ca o sa primesc o amenda prin posta pentru ca masina nu are ITP. Mentionez ca nu exista nici un martor si nici nu aveau camera de luat vederi. Le-am spus ca masina nu are ITP, RCA datorita faptului ca nu circul cu ea si oricum urmeza sa o duc la REMAT. Din cate stiu, daca eram in trafic cu masina trebuia sa-mi ridice si placutele cu numerele de inmatriculare si sa-mi dea un proces verbal mai ales ca nu exista nici martor nici filamare.
Spuneti-mi, va rog, cum trebuie sa procedez in acest caz, deoarece eu consider ca este un abuz.

Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Premiu
plata impozitului am facut-o la 25 ianuarie pentru ca l-am declarat la decembrie 2010
Discuție Premiu
Buna ziua,

Va rog, sa ma ajutati cu urmatoarea speta: firma la care lucrez a dat un premiu la un concert. Noi am calculat impozitul si l-am declarat in declaratia 100. Trebuia sa depun si declaratia 205 atat timp cat eu am avut doar cheltuiala si nu venit?

Multumesc anticipat
Discuție Punct de lucru
Buna ziua,

va rog, sa ma ajutati cu urmatoarea problema: firma la care lucrez v-a inchiria un spatiu in Mall timp de 30 zile ( v-om obtine venituri in aceasta perioada acolo).
Trebuie declarat ca punct de lucru? Puteti, va rog, sa ma ajutati si cu articolul din lege?

Multumesc
Răspuns la discuția Protectia animalelor
Multumesc pentru raspunsuri