avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Activitate marusca

Activitate marusca

In luna noiembrie 2012 am vindut cota de 1/2 din imobilul pe care l-am mostenit de la tata .
La acea data nu realizam venituri si nu am stiut de plata cass. Am achitat numai impozitul pe venit,oprit de notar.
La ce data se prescrie debitul de plata a CASS la ANAF ? Mai exact va rog sa imi spuneti data de la care nu mai pot fi executata ?
Răspuns la discuția termen apel
Va multumesc.
Discuție termen apel
Buna ziua ,am o intrebare. Daca motivarea de la fond s-a primit in data de 31 mai pina pe ce data se poate face apel? Pina pe 30 iunie inclusiv? Asta inseamna ca daca depune apelul pe 1 iulie care pica intr-o simbata e declarat tardiv? Multumesc pentru sprijin.
M-am constituit parte civila intr-un dosar penal ( sotul a fost omorit) urmind ca pretentiintile financiare sa le prezint instantei de judecata . La instanta am nevoie neaparat de avocat,ma refer daca e obligatoriu sa am avocat,sau imi pot prezenta si motiva intemeiat pretentiile civile si le depun la dosar ? Va trebuie sa ma mai prezint la instanta personal? Sau se judeca dosarul si fara prezenta mea doar pe baza cererii mele de constitutire de parte civila si ca judecata sa se faca in lipsa? Mentionez ca sintem mai multe persoane constituite ca civile in acest dosar iar unele dintre ele au avocat. E obligatoriu sa am si eu? E vreo prevedere expresa in acest sens? Multumesc pentru raspuns.
Am depus contestatie la executare la un credit prescris din 2001. Debitul pe care mi-l cere firma de recuperare este de 3000 lei. Va rog sa-mi spuneti ce taxe ar trebui sa achit si cind? Mi se da un termen ?Problema e ca am termen pe 10 dec si eu iau salariu chiar pe 8 dec.As putea sa ma duc cu chitantele direct in sala? Sau sint obligata sa platesc intr-un anumit termen? Spre exemplu in 5 zile de la primirea instiintarii Multumesc pentru raspuns.
Buna ziua. Ma aflu in urmatoarea situatie: contract bancar imprumut nevoi personale incheiat in anul 2002 cu scadenta 2005.Pe contract se mentioneaza ca adresa de domiciliu sector 3 . In urma neplatii ratelor in 2005 banca cere incuviintarea executarii silite pe care o si obtine la sectorul 4. Nu m-au executat niciodata. Eu nu anunt banca ca mi-am schimbat domiciliul in sectorul 2 . O firma de recuperare solicita din nou in 2016 pt acelasi contract incuviintarea executarii silite la sectorul 3 ,adresa de domicliu din contract ,adresa de la care nun mai stau de 9 ani. Executorul trimite somatii,popriri pe conturi la vechea adresa fara a incerca sa ma gaseasca prin evidenta populatiei. Dupa ce popreste conturile si afla noua adresa imi trimite din nou somatia si notificarile la noua adresa. Am urmatoarea intrebare concreta : doresc sa introduc contestatie la executare invocind prescriptia. La ce instanta depun contestatia : la sectorul 3 care a aprobat incuviintarea executarii silite sau la sectorul 4 unde locuiesc de 9 ani. Care sint taxele pt contestatia la executare avind in vedere ca nu solicit si suspendarea? NU am venituri .Multumesc pentru sprijin.
Am urmatoarea intrebare: am facut o contestie la ordonanta procurorului general de neinceperea urmaririi penale. Am depus-o la ICCJ. Deja am termen. Trebuie sa ma prezint personal? Nu am avocat si nici nu as vrea sa angajez momentan pina nu obtin o solutie a ICCJ. Pot cere solutionarea in lipsa a CONTESTATIEI mele?? E vorba de penal in care eu sint parte vatamata.
Discuție Termen apel
Am primit motivarea instantei in data de 9 dec 2015 ai am termen de 10 zile pentru depunerea apelului. Cum se calculeaza zilele,sau mai exact pina cind pot depune apel,care e ultima zi? 22 dec e ultima zi de depunere a apelului? Ufff..niciodata nu inteleg cum sa calculez..Multumesc pentru ajutor.
Nu am primit sentinta civila definitiva acasa.Ea devenit irevocabil prin respingerea apelului la Curtea de Apel. Tribunalul mi-a spus ca a trimis sentinta dar nu am gasit-o la cutie. Dar o pot gasi in dosarul din arhiva tribunalului. Ma puteti ajuta cu un model de cerere? Vreau o copie dupa acea sentinta pe care s-o legalizez . Ce taxe va trebui sa achit? Multumesc pt raspuns.