avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 296 soluții astăzi
Forum Activitate mariamar

Activitate mariamar

Buna ziua. Am si eu o intrebare... Parintii mei au cumparat pe numele fratelui meu un teren (loc) de casa cu vanzare cumparare. La notariat ei au inserat in contract o clauza de interdictie de instrainare in favoarea mea. Ce inseamna mai exact ? ca fratele nu poate instraina fara acordul meu, sau ar putea instraina si fara acordul meu ? Eu am vreun cuvant important de spus daca el vrea sa vanda terenul ?
Va rog ajutati-ma cu un sfat. Sora mea este minora, are 17 ani, iar un prieten care este politist a incercat sa o determine sa intretina raporturi sexuale cu el prin trimiterea unui sms in care o intreba daca crea sa se culce cu el si ca vine sa o ia de la internat... Ea a fost foarte speriata de mesajele lui, l-a refuzat si el a dat inapoi. Acum e inca socata, are cosmaruri cu el si ii e frica. Ce sa fac ? Il pot denunta pt coruptie sexuala prin ademenirea unei minore in vederea unui raport sexual ? Ajutati-ma. Vreau sa raspunda pt fapta lui. Dovada am, sms-ul scris de la el...
Buna ziua. As dori sa stiu daca un avocat poate sa incaseze banii de la mine fara sa-mi dea chitanta.:( Eu am mers la un avocat sa ma apere la un proces, i-am dat banii, dar el nu s-a prezentat la proces. Ce pot sa fac?:sorry:
Buna seara. Va rog ajutati-ma cu un raspuns urgent. Am cunoscut un barbat in urma cu 1 an si fiind in discutii de casatorie cu el, am ajuns la relatii intime in urma carora am ramas insarcinata. La scurta vreme, acest barbat a inceput sa bata in retragere, mergand pana la acuzatii ca el nu are nici un amestec, ca eu am fost imorala, ca am umblat cu diversi barbati, deci nu vrea sa recunoasca ca el e tatal copilului. Acum am dat nastere copilului, fiind baiat. Ce pot face si cum imi pot apara drepturile ?