avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 520 soluții astăzi
Forum Activitate Gabrielro22

Activitate Gabrielro22

Bună ziua, am următoarea intrebare: un angajat de-al meu este, de doua luni, în concedii medicale. Acum doua zile, de fata cu martori, l-am întâlnit în supermarket, la cumpărături... Unde ma îndrept împotriva lui sau ce masuri pot lua? Va multumesc
Problema este urmatoarea ,casa am cumparat o eu pe numele bunicilor mei ,iar dupa moartea bunicului, bunica "s-a sucit" ,cat despre intretinere nu noi am vrut-o, ea a facut-o, nu am cerut noi,pentru a pune la adapost un bun de fiul ei care este un ratat alcoolic si a baut pana acum doua case.Cere detalii pana a da in cap,eu nu doresc sa moara ,dar am investit in jumatatea aia de casa desi am cumparat o casa intreaga,nu imi permit sa imi bat joc de banii mei si nici nu dau de baut pe gratis.Asa este cand intai sfatuim si pe urma gandim
In reconventionala am cerut transformarea intretinerii in bani,in primul rand sa nu ma trezesc si cu alte procese de reziliere a contractului de cate ori are chef batrana ,plus faptul ca s-a mutat la sora sa,unde locuieste si fiul ei,care instrumenteaza totul de fapt...N-am specificat o suma ,fiindca ma asteptam ca Instanta sa tina cont si de pensia ei( 1250 ) si de venitul meu,ceea ce nu s-a intamplat. Nu vi se pare absurd,ce poate face o batrana de 90 ani cu 2000 lei???
sigur ca am acte pe cheltuielile de judecata,onorariu avocat:3720 lei. Si adeverinta de venit cu 800 lei/brut.
buna ziua, am incheiat un contract de intretinere cu bunica mea,pe care o intretin de 15ani. Aceasta a deschis un proces de rezolutiune a contractului de intretinere.In Intampinarea pe care am depus-o la dosar am cerut si transformarea intretinerii in bani.Procesul s-a incheiat astfel: instanta respinge actiunea din vina exclusiva a reclamantei si ma obliga pe mine sa-i platesc lunar suma de 800 lei -intretinere.Intrebarea mea este, in functie de ce se estimeaza suma ,daca nu de venitul pe care i-l am?Tinand cont ca,bunica are 1250 lei pensie si eu 800 lei brut,din care intretin o familie de 3 persoane pe langa ea, cum a ajuns instanta sa fixeze aceasta suma?mentionez ca,bunica s-a mutat la sora ei,pe durata procesului. Normal,prin acest contract eu ma vad obligat sa o intretin la domiciliul ei,acolo unde locuiesc si eu cu familia, unde e incheiat contractul de intretinere si o intretin de 15 ani,nu oriunde vrea ea sa locuiasca,nu? Si a doua intrebare:in ce temei legal respinge cererea mea de a-mi fi platite cheltuielile de judecata de catre bunica,avand in vedere ca aceasta a pierdut si partea cu rezolutiunea contractului si partea de transformare a intretinerii in bani(cu care nu a fost de acord in intampinarea formulata la cererea mea reconventionala)?
Răspuns la discuția parasire domiciliu
buna,sotul meu,adica nepotul proprietarei si cu mine-sotia avem contract de intretinere viagera cu proprietara imobilului( adica bunica sotului meu),pe care o intretinem din 2003. Unicul ei fiu(adica tatal sotului meu)cu care nu intretinem nici un fel de relatii a realizat ca,batrana( are 90 de ani) nu mai judeca normal si a luat-o la el acasa si a convins-o sa deschida proces ptr rezilierea contractului de intretinere ,care este in desfasurare,batrana neavand martori ,nici dovezi ca n-am fi intretinut-o. Fiul acesteia urmareste sa obtina casa,care ar mosteni-o in caz de reziliere a contractului de intretinere pe care i-l are batrana cu noi. Noi am trimis lunar bani si alimente la adresa la care domiciliaza batrana ptr a ne indeplini ,in continuare obligatiile de intretinere,pe care aceasta le refuza sistematic,la indemnul fiului, crezand ca,astfel,contractul de intretinere se va rezilia.Nu avem o problema in asta,deoarece procesul este pe rol,asteptam o sentinta. Pana atunci insa,avem o problema in sensul ca,fiul proprietarei are cheie de acces in casa si poate veni cand nu suntem acasa,unde avem bunuri de valoare ,pe care le poate lua, fapt ptr care am vrea sa schimbam incuietoarea,nu ptr a ingradi accesul batranei,adica proprietara de drept.Noi figuram coproprietari in CF, in baza contractului de intretinere,fiul acesteia nu figureaza nicicum,nicaieri,el doar ar mosteni casa la decesul mamei,in caz ca nu ar exista contractul nostru de intretinere. Sper ca,am fost mai explicita acum si astept un raspuns,va multumesc
buna ziua,avem in intretinere pe bunica sotului meu,cu contract de intretinere viagera,din 2003,figuram coproprietari in CF. Bunica a plecat de acasa de 16 luni,la fiul sau ,de unde si cu ajutorul caruia ne-a intentat proces de rezolutiune a contractului de intretinere,care este in desfasurare. Putem schimba incuietoarea de la poarta,fara a fi acuzati ca-i ingradim intrarea in propria casa?Mentionez ca,plecarea de acasa a ei a fost benevola,avem o declaratie a ei care denota acest fapt. Ce ne-ar determina sa facem acest gest este faptul ca,fiul ei are cheie de acces in curte si in casa in care avem bunuri valoroase si am facut numeroase investitii. Va multumesc
buna, imi expira buletinul si detin jumatate din casa pe adresa pe care i-l am deja facut,prin contract de intretinere cu uzufruct viager cu bunica sotului meu.Mai este nevoie de prezenta batranei la depunerea actelor ptr noul buletin, cand figurez proprietar inclusiv pe extrasul CF? multumesc mult
Buna , sunt proprietara unei 1/2 cota parte dintr-un imobil,impreuna cu sotul meu, in urma unui contract de intretinere cu uzufruct viager facut cu bunica sotului meu. Imi expira buletinul, deci, intrebarea mea este ,mai am nevoie de prezenta bunicii sotului meu la depunerea actelor ptr noul buletin?va multumesc
Am deschis un process de punere sub interdictie bunicii mele pe care o am in intretinere din 2003. Aceasta a plecat de acasa. Ce se intampla daca ea nu se prezinta la Comisia de expertiza la data la care e programata de la IML ? Cum si cine o poate totusi obliga sa se supuna unui examen psihiatric, chiar daca nu-si da consimtamantul?Are un avocat care o sfatuieste ,care i-a spus ca legea nu o obliga sa se prezinte si asta si face , stiind ca, nu mai are discernamantul necesar( 89 ani ). Nici la medicul de familie nu a fost de 2 luni ptr a-si lua tratamentul, desi sufera de boli cronice si periculoase.