avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 813 soluții astăzi
Forum Activitate cristi_cc

Activitate cristi_cc

Răspuns la discuția Legea anvelopelor de iarna
Un prieten de la Politie a fost saptamana trecuta la Bucuresti (Politia Rutiera) si acolo a auzit ca se pregaste aceasta Circulara.

Poate/sper ca e doar o vorba in vant.
Eram curios sa vad daca a mai auzit cineva.
Dar o sa vedem cand vine zapada, daca e sau nu adevarat.
Buna ziua,
Zilele trecute am auzit ca politia ar pregati o Circulara prin care sa amendeze pe cei care au cauciucuri de iarna cu DOT mai vechi de 5 ani.
A mai auzit cineva? Se poate modifica Ordonanta/Legea cu astfel de Circulare?

Multumesc
Răspuns la discuția Somaj la incetarea contractului
Va multumesc.
Buna ziua

Am fost angajat pe perioada determinata si a expirat contractul. Am contributie la somaj 5 ani.

Intrebarea mea ar fi:
Pot sa beneficiez de somaj la expirarea contractului de munca?
Angajatorul (fostul) zice ca nu.
Fac mentiunea ca a incetat contractul de munca conform legii 53/2003, art. 56, litera J.
Răspuns la discuția Reabilitare cazier
Multumesc
Buna seara.
Am un prieten care vrea sa ceara reabilitarea cazierului si ar vrea sa ii fac o caracterizare, asa a cerut avocatul.
As dori cateva sugestii despre ce sa contina caracterizarea/recomandarea.

Va multumesc.
Răspuns la discuția Ce caen pt PFA?-sunt economist
Ideea este ca am gasit pe cineva la registrul comertului cam acru si de aceea am apelat la forumul asta, pt un sfat.
Si dupa cum ai citit (cred) in mesajul meu am cautat si pus 3 coduri caen apropiate (asa cred eu) de ceea ce as vrea/urma sa fac - consultanta.
Altceva in afara de 6920 - Activitati de contabilitate si audit financiar; consultanta in domeniul fiscal, ce imi mai recomanzi?
Multumesc.
Buna ziua,
Ce caen as putea folosi pentru a putea face o colaborare cu o firma de consultanta? Nu am gasit cod caen pentru servicii economice.
Ce cred eu ca s-ar potrivi ar fi:7022, 7490, 8299.
Daca poate cineva sa vina cu cateva sugestii si sfaturi ar fi de mare ajutor.
Va multumesc.