avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 590 soluții astăzi
Forum Activitate iuliana26

Activitate iuliana26

Va multumesc foarte mult.

Sarbatori Fericite!
Am nevoie urgent de un raspuns.Nu ma poate ajuta nimeni?
Buna ziua,

Daca un consilier juridic stagiar, dupa terminarea stagiului, doreste sa isi dea definitivatul este ok ca indrumatorul sau, consilier juridic definitiv sa ii perceapa o taxa pentru recomandarea pe care i-o da in vederea inscrierii la examen?

Nu am regasit nimic de acest gen in statutul consilierilor juridici si de aceea intreb, daca este legal.

Este vorba despre un stagiar si un indrumator intre care nu exista niciun raport de subordonare. Cei doi lucreaza in institutii diferite.

Va multumesc.
Prevederea din statut "Noul Consiliu Director si noul Presedinte îsi vor intra în atributii la data urmatoarei Adunarii Generale , dar nu mai târziu de 31 martie anul urmator, când vechiul Consiliu Director va prezenta raportul de gestiune la zi." este ok din punct de vedere legal?
Sau poate fi atacata?

In eventualitatea schimbarii statutului daca pastram aceasta prevedere instanta poate sa ne respinga?
Buna ziua,

Ma puteti ajuta cu mai multe detalii referitoare la notificarea pe care trebuie sa o fac judecatoriei Sector 3 cu privire la schimbarea componentei Consiliului Director al unei asociatii infiintate in baza OG nr.26/2000?
In data de 11 decembrie 2017 a avut loc Adunarea Generala si au fost votate urmatoarele schimbari:
- alegerea unui membru nou in Consiliul Director (in rest componenta este aceeasi);
- alegerea unui presedinte nou.
- alegerea unei alte comisii de cenzori.

Ce acte trebuie depuse la judecatorie?
Sunt legata de termenul de 1 luna de depunere a actelor?
Trebuie platita o taxa de timbru sau nu?

Va multumesc.
Buna ziua,

Nu stiu daca mai este de actualitate solicitarea dvs.
V-am transmis in privat modelele solicitate.

O zi frumoasa!
Răspuns la discuția Hai sa jucam fazan :)
lacusta
Răspuns la discuția Hai sa jucam fazan :)
tenebra
Va trimit mesaj cu e-mailul.

Va multumesc.
Va multumesc.
Ma puteti ajuta si cu un model de proces verbal?