avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 685 soluții astăzi
Forum Activitate Paolo_30

Activitate Paolo_30

FAN Courier Express colecteaza si livreaza trimiterile prin mijloace proprii, prin puncte de acces si contact, precum si prin intermediul punctelor de acces apartinand integratorilor si raspunde fata de clienti astfel:
in caz de pierdere, furt sau distrugere totala:
cu intreaga valoare declarata, pentru o trimitere postala care face obiectul unui serviciu de trimitere cu valoare declarata;
cu intreaga valoare declarata, pentru o trimitere postala care face obiectul unui serviciu de trimitere contra ramburs, pana in momentul livrarii la destinatar;
cu intreaga valoare a rambursului, pentru o trimitere postala care face obiectul unui serviciu de trimitere contra ramburs, dupa livrarea acesteia destinatarului, cand furnizorul de servicii postale a omis incasarea rambursului de la destinatar;
cu suma reprezentand de 10 ori tariful serviciului, pentru trimiterile postale care nu fac obiectul unui serviciu de trimitere cu valoare declarata;
in caz de pierdere ori distrugere partiala sau deteriorare:
cu valoarea declarata pentru partea lipsa, distrusa sau deteriorata, inscrisa in nota de inventar, pentru trimiterile postale depuse deschise, care fac obiectul unui serviciu de trimitere cu valoare declarata;
cu cota parte corespunzatoare greutatii lipsa din valoarea declarata, pentru trimiterile postale depuse inchise, care fac obiectul unui serviciu de trimitere cu valoare declarata;
cu suma reprezentand de 10 ori tariful serviciului, in caz de pierdere partiala, distrugere partiala sau deteriorare a trimiterilor postale care nu fac obiectul unui serviciu de trimitere cu valoare declarata.

Nu cred ca ma incadrez foarte bine la una din acestea.
Buna ziua,
Va rog sa ma indrumati in urmatoarea chestiune: am facut o intelegere de schimb de telefoane cu un domn din alta localitate.Am purtat discutia pe olx si dupa schimbul de adrese i-am trimis domnului coletul prin curier cu verificare la primire si cu specificatia la ramburs exact modelul cu seria respectiva.Coletul meu a fost ambalat in fata curerului si in packing list am adaugat produsele cu valoare estimata.Nu am facut asigurare suplimentara.Cand mi s-a intors rambursul nu era insotit de packing list si nici nu corespundea cu specificatiile.Nu s-a verificat de curier cu alte cuvinte(sau era intelegere)Ce se poate face?Voi fi despagubit cu valoarea estimata?Eu cred ca a fost o eroare de procedura din moment ce nu mi s-a verificat rambursul si am fost inselat.
Va multumesc!
Răspuns la discuția Coplatitor despagubire auto?
mentionez ca nu este dauna totala...valoare pagubel fiind de aprox 16000 roni ar mai fi valabila si in cazul acesta?
Buna,exista urmatoare neclaritate : daca eu ca si persoana asigurata am cauzat un accident rutierin care mi-am recunoscut vina prin constatare amiabila,pagubitul avand casco(acum firmele se judeca pentru recuperarea banilor),eu as putea sa fiu obligat prin lege ca si coplatitor?
Răspuns la discuția Despagubire daune
Cine realizeaza expertiza?
Răspuns la discuția Despagubire daune
Vroiam sa mai pun urmatoarele intrebari:
Ce sanse ar fi in instanta daca exista un martor,aflat cu mine in masina,si daca nu exista un proces verbal de la politie?
Cat ar dura procesul?
Răspuns la discuția Despagubire daune
Multumesc pentru raspunsuri,
din cate am observat raportul este semnat si stampilat de catre departamentul antifrauda.Am facut reclamatie la CSA si nu stiu daca se mai merita sa negociez cu ei sau sa-i actionez in instanta.Daunele nu sunt de valoare foarte mare si nu vad de ce firma are atitudinea asta.
Intr-o ora de varf mergand in coloana am fost tamponat din spate de un atutoturism fiat stilo.Tipul a fost de acord sa-mi dea asigurarea ,am fost la inspectorul de daune a facut tot felul de poze,in jur de 10,am intocmit declaratiile si tot ce trebuia.Acasa m-am uitat mai atent la masina ,am scos roata de rezerva si am constatat ca si oala este indoita in zona de impact,plus armatura indoita.I-am spus tipului a doua zi,a facut poze.Masina mea,suzuki ignis,fiind mai inalta fata de fiat nu i-a provocat daune asa de mari decat capota indoita putin in zona de impact si flambata spre balmale,suportul de far rupt si masca.Dupa ce am primit raspuns la dosarul de dauna concluzia a fost urmatoarea:din analiza dinamica si avariile constatate acestea nu reflecta evenimentul rutier declarat,avand in vedere lipsa amprentelor corespondente pe cele doua autovehicule.Mi-au trantit doua poze care le-au convenit si atat.Mentionez ca firma de asigurari este Carpatica.
Ce se poate face in cazul acesta?
Răspuns la discuția Caine in apartament
Deci sa inteleg ca nu exista alta metoda de a-l obliga pe respectivul proprietar de caine sa respecte linistea si ordinea publica,eventual sa se scape de le sau mai stiu eu ce ;in afara de faptul ca va trebui sa plateasca cheltuielile de bloc?
Buna ziua,
Problema mea consta in faptul ca deasupra mea locuieste un cuplu in chirie care detin un catel de talie medie.Din cate mi-am dat seama varsta catelului este de 6 luni.El cum este lasat singur dimineata face galagie,mai exact urla, in orele de liniste (13-17)inainte de a se intoarce stapanii de la servici.Ce se poate face in cazul acesta?Am avut o discutie cu proprietarii cainelui,cu administratorul de bloc si nu s-a rezolvat nimic.
Va multumesc