avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 499 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Coplatitor despagubire auto?
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Coplatitor despagubire auto?

Buna,exista urmatoare neclaritate : daca eu ca si persoana asigurata am cauzat un accident rutierin care mi-am recunoscut vina prin constatare amiabila,pagubitul avand casco(acum firmele se judeca pentru recuperarea banilor),eu as putea sa fiu obligat prin lege ca si coplatitor?
Ultima modificare: Duminică, 1 Mai 2011
Paolo_30, utilizator
Cel mai recent răspuns: Laurentiu Georgescu , Consilier juridic 20:06, 2 Mai 2011
posibil daca nu se acopera pagubele
mentionez ca nu este dauna totala...valoare pagubel fiind de aprox 16000 roni ar mai fi valabila si in cazul acesta?
Daunele se vor plati de catre asiguratorul dv RCA. Nu exista varianta ca veti olati dv daca nu se acopera din asigurare toata paguba atunci veti plati. Polta RCA acopera toata paguba pe care ati produs-o. Erati bun de plata doar daca la data evenimentului aveati o alcoolemie mai mare de 0,8 la mie sau daca nu aveati polita RCA incheiata.
crisv a scris:

posibil daca nu se acopera pagubele

posibil = in traducere, daca pe langa dauna provocata cu auto, i-ati mai produs si dv. pagube (de ex cu o bata in luneta/parbriz#-o )
Adrian.Tudor a scris:

Daunele se vor plati de catre asiguratorul dv RCA. Nu exista varianta ca veti olati dv daca nu se acopera din asigurare toata paguba atunci veti plati. Polta RCA acopera toata paguba pe care ati produs-o. Erati bun de plata doar daca la data evenimentului aveati o alcoolemie mai mare de 0,8 la mie sau daca nu aveati polita RCA incheiata.


subscriu si eu la opinia dvs.
haideti sa citim o polita de asigurare RCA
undeva in josul politei se mentioneaza expres faptul ca pot fi acordate despagubiri pana la valoarea de 75.000 euro

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Rca si casco Izike Izike Poate sa-mi spuna cineva, daca am ambele asigurari si am avut un accident, pe care nu eu am provocat, asiguratorul plateste dupa ambele asigurari, sau raman ... (vezi toată discuția)
Nelamurie ce sa fac geani22 geani22 in urma cu doua saptamani am fost implicat intr-un acident fara victime,doar cu daune materiale,eu fiind vinovatul i.am dat toate documenetele pagubitului ... (vezi toată discuția)
Intrebare ghita1100 ghita1100 am facut un accident rutier intrand in coliziune cu un alt autoturism in Franta si eram sub influenta alcoolului in urma caruia au rezultat 2 victime cu ... (vezi toată discuția)