Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Rambursul nu corespunde cu specificatiile
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Rambursul nu corespunde cu specificatiile

Buna ziua,
Va rog sa ma indrumati in urmatoarea chestiune: am facut o intelegere de schimb de telefoane cu un domn din alta localitate.Am purtat discutia pe olx si dupa schimbul de adrese i-am trimis domnului coletul prin curier cu verificare la primire si cu specificatia la ramburs exact modelul cu seria respectiva.Coletul meu a fost ambalat in fata curerului si in packing list am adaugat produsele cu valoare estimata.Nu am facut asigurare suplimentara.Cand mi s-a intors rambursul nu era insotit de packing list si nici nu corespundea cu specificatiile.Nu s-a verificat de curier cu alte cuvinte(sau era intelegere)Ce se poate face?Voi fi despagubit cu valoarea estimata?Eu cred ca a fost o eroare de procedura din moment ce nu mi s-a verificat rambursul si am fost inselat.
Va multumesc!
Nu cred ca va poate spune cineva ce vor face sau vor spune cei de la firma de curierat, dar lor trebuie sa le scrieti in primul rand. Daca nu veti fi multumit de raspuns va ramane calea ANPC.

Pe site ce scrie la obligatiile pe care si le asuma la expedierea cu packing list?
FAN Courier Express colecteaza si livreaza trimiterile prin mijloace proprii, prin puncte de acces si contact, precum si prin intermediul punctelor de acces apartinand integratorilor si raspunde fata de clienti astfel:
in caz de pierdere, furt sau distrugere totala:
cu intreaga valoare declarata, pentru o trimitere postala care face obiectul unui serviciu de trimitere cu valoare declarata;
cu intreaga valoare declarata, pentru o trimitere postala care face obiectul unui serviciu de trimitere contra ramburs, pana in momentul livrarii la destinatar;
cu intreaga valoare a rambursului, pentru o trimitere postala care face obiectul unui serviciu de trimitere contra ramburs, dupa livrarea acesteia destinatarului, cand furnizorul de servicii postale a omis incasarea rambursului de la destinatar;
cu suma reprezentand de 10 ori tariful serviciului, pentru trimiterile postale care nu fac obiectul unui serviciu de trimitere cu valoare declarata;
in caz de pierdere ori distrugere partiala sau deteriorare:
cu valoarea declarata pentru partea lipsa, distrusa sau deteriorata, inscrisa in nota de inventar, pentru trimiterile postale depuse deschise, care fac obiectul unui serviciu de trimitere cu valoare declarata;
cu cota parte corespunzatoare greutatii lipsa din valoarea declarata, pentru trimiterile postale depuse inchise, care fac obiectul unui serviciu de trimitere cu valoare declarata;
cu suma reprezentand de 10 ori tariful serviciului, in caz de pierdere partiala, distrugere partiala sau deteriorare a trimiterilor postale care nu fac obiectul unui serviciu de trimitere cu valoare declarata.

Nu cred ca ma incadrez foarte bine la una din acestea.