avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 558 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters113138

Activitate ContSters113138

in cadrul unui contract de executie lucrari cui revine obligatia obtinerii avizelor si acordurilor ?
Răspuns la discuția somaj
multumesc mult
daca stiu salariul net, ce cota procentuala adaug pentru a afla salariul brut ?
Discuție somaj
va rog sa-mi spuneti,daca stiti cum se calculeaza indemnizatia de somaj pentru o persoana cu studii superioare si vehime 25 de ani.
multumesc
Răspuns la discuția salariu compensatoriu
in cate zile de la desfiintarea postului se poate depune aceasta cerere ?
multumesc
Răspuns la discuția salariu compensatoriu
multumesc, probabil voi face acea cerere ; va rog sa ma ajutati incat sa fie corecta si bine sustinuta
Răspuns la discuția salariu compensatoriu
se pare ca situatia este de moment si nu se doreste desfiintarea firmei in nici un caz
Răspuns la discuția salariu compensatoriu
iau in calcul urmatorul aspect care ma face sa ezit in a face acea cerere :daca dupa o perioada ( sa spunem 3 luni) primesc solicitarea de a reveni din somaj , datfiind faptul ca pe o perioada de 9 luni angajatorul nu mai poate face angajare pe acest post; nu stiu cat de bine ar da sa fac aceasta cerere si iau in calcul aspectul ca este foarte putin probabil sa gasesc alt loc de munca
Răspuns la discuția salariu compensatoriu
dar angajatorul se afla intr-o situatie economico-financiara precara , acesta fiind motivul restructurarii postului, societatea nu este membra semnatara a CCMUNN pe anii 2007-2010 deoarece nu este membra a nici unei organizatii patronale ; nici salariatii societatii nu sunt membri ai vreunui sindicat semnatar al CCMUNN pe anii 2007-2010; Codul muncii in prezent in vigoare poate impune societatii in calitate de angajator acordarea unor drepturi banesti ?
am primit decizia de desfacere a Contractului de Munca in urma desfiintarii postului; este vorba despre o concediere colectiva; ce sanse sunt sa putem beneficia de plata unui salariu compensatoriu , daca societatea este privata si nu exista Contract Colectiv de munca?Sunt sanse ca acea cerere pentru plata acestui salariu sa fie aprobata ?multumesc