avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 335 soluții astăzi
Forum Activitate midnightk

Activitate midnightk

am o problema…cu un vecin extrem de idiot. Dupa ora 10 daca mergi prin casa bate in teava, daca tragi apa bate in teava…culmea a fost aseara cand in timpul unei pene de curent m-am impiedicat de ceva in casa si am facut zgomot (ora 21.45 aproximativ)…a iesit taranul pe geam si m-a injurat ca la usa cortului…treaba e ca nu e in varsta, are vreo 40 de ani, un caine care latra incontinuu si tot el e cu gura mare. Ce pot face in situatia asta? Stau in chirie, dar nu am dat nici un chef, nu am cine stie ce musafiri, singura chestie nasoala e ca peretii in bloc sunt foarte subtiri. Multumesc anticipat pentru raspunsuri
Buna ziua! Va scriu in legatura cu o problema: in 2009 am infiintat o societate, alaturi de un prieten foarte bun (niciodata sa nu faceti afaceri cu prietenii), societate ce avea ca principal obiectiv de activitate importul si comercializarea de accesorii pentru autovehicole. Din 2010 insa, societatea nu a mai functionat (din cauza imposibilitatii inregistrarii in Registrul Operatorilor Intracomunitari), iar activitatea s-a oprit. De atunci pana in prezent s-au acumulat datorii la stat de cca 3000 ron (impozitul forfetar+dobanzi si penalitati), si datorii catre o societate de telefonie mobila de cca 2000 ron. As dori sa inchid firma, sau sa o dizolv, deoarece sunt presat de compania de telefonie mobila. Ce pot face in cazul asta? Ce se intampla daca ei vin sa execute firma silit, iar firma nu are bunuri? Administratorul firmei poate fi executat ca persoana fizica? Exista posibilitatea ca administratorul sa piarda bunurile proprii in urma datoriilor de pe societate? Este o solutie vanzarea rapida a societatii catre o terta persoana? Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.
In caz de neprezentare se judeca in lipsa sau se da un nou termen pentru divort? Multumesc mult pentru raspuns.
In caz de neprezentare se judeca in lipsa sau se da un nou termen pentru divort? Multumesc mult pentru raspuns.
Va salut! Am si eu o nelamurire: Am deschis proces de divort de comun acord cu partenerul, am depus cererea la tribunal si am prima infatisare in cateva zile. Eu nu as vrea sa ajung (diverse motive, amenintari, etc) iar pe citatia pe care am primit-o acasa scrie "in caz de neprezentare a partilor, se va trimite un inscris, judecata urmand a se tine in lipsa". Este obligatorie prezenta mea, sau pot trimite pe adresa judecatoriei o scrisoare care sa imi motiveze actiunea? Astept raspunsurile Dvs. Multumesc anticipat
Buna seara. Ma confrunt cu o problema. Am parasit domiciliul conjugal in urma cu 3 saptamani, urmand in curand actiunea de divort. La plecare am luat una dintre masinile familiei (cea in care in contractul de VC eram trecuta eu). Acum sotul ma ameninta ca daca nu ii duc masina, o declara furata. Eu am toate actele masinii, cheile, etc. Ce se poate intampla? Multumesc anticipat
In urma cu ceva timp am inceput o colaborare cu un post local de televiziune, urmand ca eu sa realizez o emisiune saptamanala. Promisiunile au fost mari, dar nu s-au materializat sub nici o forma. Adica nu contract de munca, nu plata salariului la timp, etc. Acum, cand vine vorba de contract de munca, directorul se face ca ploua si ma tot amana, banii sunt dati la negru si nu avem (suntem mai multi in situatia asta) CAS-uri platite, pensii, etc. Ce putem face in acest caz? Anuntam ITM-ul, putem da firma in judecata? Nevand contracte semnate stiu ca nu e prea credibil, insa exista sute de materiale video realizate de unul si de altul pentru aceasta companie. Multumesc anticipat.
Buna ziua! In urma cu 3 ani am incheiat un contract de leasing pentru un automobil. Din cauza situaiei financiare ce s-a degradat constant, am fost nevoit ca in anul 2010, luna august, sa returnez masina prin intermediul unei firme de recuperari. Toate bune si frumoase, pana cand m-am trezit cu poprire pe toate conturile si executare judecatoreasca fara nici o instiintare. Conform contractului, ce avea titlu executoriu, erau in masura sa faca asta. Am achitat tot ce era trecut in sentinta executorului judecatoresc, iar acum ma trezesc din nopu facturat de catre firma de leasing. Nu primesc facturi acasa, ci doar pe mail. Executorul judecatoresc a spus ca este imposibil sa mai fiu facturat, prin suma platita catre el se stinge datoria mea catre firma de leasing, nemaiavand temei legal pentru a ma factura. Ce e de facut in cazul acesta? Am incercat sa sun, sunt pasat de la un birou la altul si nu se intampla nimic. Am trimis mailuri, nu imi raspunde nimeni. Trebuie sa ma adresez unui avocat, sau Protectiei consumatorilor? Mentionez ca masina era platita in proportie de 75%. Va multumesc anticipat.
Buna ziua! Problema mea este urmatoarea: sunt persoana juridica, import accesorii tuning auto din UE si le revand in Romania. Transportul se face cu un curier rapid de la mine la client. In ultimele 2 luni insa ma lovesc din ce in ce mai des de nesimtirea firmei de curierat, adica: desi produsele sunt impachetate corespunzator (folie cu bule, carton subtire, carton gros, folie) si marcate "Fragil" acestea ajung lovite/sparte/crapate la destinatar. Am facut reclamatie la firma de transport si mi s-a raspuns ca " nici un pachet nu a fost ambalat in carton, ci doar in folie, si aceea fara bule", cu alte cuvinte am fost prostit in fata. Ca persoana fizica nu ma pot adresa OPC-ului (tocmai am vorbit si mi-au spus ca nu au competenta in reclamatiile facute de persoane juridice catre alte persoane juridice), ce pot face pentru a-mi recupera pierderile? Numai in ultima perioada am pierdut aproximativ 6000 ron.Ce pot face in aceasta situatie?Va multumesc!
In luna iulie am fost disponibilizat de la firma unde lucram. In august am plecat in strainatate, si m-am intors acum 2 saptamani. As dori sa stiu daca pot beneficia de somaj in conditiile in care sunt administratorul unei firme (firma proprie) - doar in acte fara, contract. In alta ordine de idei, de la ITM mi s-a spus ca in ultimele 7 luni lucrate la firma de la care am fost disponibilizat am fost trecut pe jumatate de norma, desi eu stiu sigur ca nu am auzit nimic de asa ceva, si nici nu am semnat vreun act aditional. Multumesc anticipat.