avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 140 soluții astăzi
Forum Activitate skol

Activitate skol

Răspuns la discuția Pensie limita de varsta
Buna ziua!Mama este nascuta 14.04.1950,pe decizie scrie:Certificat de incadrare in grad de handicap accentuat, gradul II.,decizie permanenta.Pe cupon scrie indemnizatie 166 lei si buget complementar 68 lei.Eu, toate informatiile de la mama le am prin telefon,din cauza sutelor de km dintre noi...nu o pot ajuta alfel...In cazul acesta,ce poate face?Cum trebuie procedat sa beneficieze de pensie?Va multumesc din suflet
Răspuns la discuția Pensie limita de varsta
Nu apare numar de punctaj,nici pe decizie,nici pe cupon.
Răspuns la discuția Pensie limita de varsta
Buna ziua!A fost la Casa de Pensii,cum ne-ati indrumat...raspunsul a fost ca putea sa iasa la pensie pt limita de varsta din 2008,daca avea stagiul minim de 11 ani si 10 luni,ea avand in 2008 doar 8 ani pe c.m.Din 2010 primeste pensia de invaliditate si handicap.care i s-a spus azi ca nu se asimileaza la stagiul minim de cotizare.Asa este?:">
Răspuns la discuția Pensie limita de varsta
Practic vroiam sa intreb daca s-a modificat legea,daca se mai adauga la stagiul minim de cotizare cei 4 ani de cand primeste pensie..doar asa ar avea stagiul minim de cotizare complet.Multumesc
Buna ziua!Mama mea are 64 de ani si de 4 ani primeste pensie de invaliditate+handicap de 234 lei,diagnostic neoplazii,pe cartea de munca are 8 ani munciti.Stiam ca poate iesi la pensie daca are stagiul de cotizare de 11 ani si 10 luni..8 ani munciti+4 de pensie,are 12 ani..Azi a fost la casa de pensii si i s-a spus ca cei 4 ani de pensie nu se mai pun la stagiul de cotizare.Ce poate face?Poate pe caz de boala?Cu 234 lei nu se descurca...tratamente...consultatii..Va multumim anticipat pentru raspuns
Răspuns la discuția comunicare executare silita
Multumesc mult pentru raspuns.Ar trebui sa ma interesez la biroul executorului sa vad exact daca s-a prescris?Nu am de unde sa platesc datoria...si ma gandesc sa nu ma trezesc cu o suma si mai mare.Multumesc
BUNA ZIUA.In 2005 am luat in rate de la magazin electrocasnice,ultima rata era in 08.2009.La inceputul anului 2006 am ramas fara servici si nu am mai putut plati lunar.Intre timp am primit numeroase telefoane si somatii cu plata intregii sume,dar nu am avut de unde sa platesc.In aprilie 2008,am primit o comunicare de cerere executare silita si daca nu platesc toata suma in ziua aceea se procedeaza la executare silita.Stampila era cu adresa tribunalului si numar de inregistrare.De atunci nu am mai primit nimic din partea lor,de 3 ani si 7 luni.Inseamna ca s-a prescris datoria?Daca ma angajez ma pot astepta la proprire pe salariu dupa atatia ani?Ce am de facut?MULTUMESC MULT:(
Răspuns la discuția s-a prescris executarea silita?
Buna dimineata!Daca am adresa si numarul de telefon al executorului ar fi bine sa il contactez eu sau doar un avocat?MULTUMESC DIN SUFLET
BUNA SEARA!In anul 2005,luna august am achizitionat de la un magazin obiecte electrocasnice,am platit cateva luni,apoi am ramas fara loc de munca si eu si sotul.Am primit cateva telefoane in care ne spuneau sa platim,apoi nu ne-a mai cautat nimeni.In data de 04.04.2008,am primit o comunicare de la un birou a unui executor judecatoresc in care ne soma la plata sumei de 5.585 reprezentand .debit,penalitati si cheltuieli de executare.Noi nu am reusit sa mai platim pentru ca nu si-a gasit decat el de munca si eu stau cu cei 2 copii.Din 2008 nu am mai primit nici un plic de la executor.S-a prescris datoria?Ar trebui sa ma interesez sa nu se fi marit datoria?Suma pentru bunuri a fost de 2,847.Ce ar fi bine sa fac?Va rog frumos sa imi raspundeti.MULTUMESC DIN SUFLET
Buna seara.Soacra mea este nascuta pe 1.03.1953 si angajata din 26.05.1975.Vrem sa stim daca poate iesi anul asta la pensie sau cand ar avea dreptul.Este mama a 4 copii.Se i-au in calcul la vechime?Multumim anticipat pentru raspuns