avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 488 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie limita de varsta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie limita de varsta

Buna ziua!Mama mea are 64 de ani si de 4 ani primeste pensie de invaliditate+handicap de 234 lei,diagnostic neoplazii,pe cartea de munca are 8 ani munciti.Stiam ca poate iesi la pensie daca are stagiul de cotizare de 11 ani si 10 luni..8 ani munciti+4 de pensie,are 12 ani..Azi a fost la casa de pensii si i s-a spus ca cei 4 ani de pensie nu se mai pun la stagiul de cotizare.Ce poate face?Poate pe caz de boala?Cu 234 lei nu se descurca...tratamente...consultatii..Va multumim anticipat pentru raspuns
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 15:59, 17 Iunie 2014
Faceti cerere pentru trecere la limita de varsta,luati numar de inregistrare si asteptati raspunsul.
Practic vroiam sa intreb daca s-a modificat legea,daca se mai adauga la stagiul minim de cotizare cei 4 ani de cand primeste pensie..doar asa ar avea stagiul minim de cotizare complet.Multumesc
Perioada in care s-a beneficiat de pensie de invaliditate este stagiu asimilat si intra in stagiul complet sau minim al pensiei de limita de varsta.
Nu exista nicio modificare.
Vi s-a raspuns si aici:
www.avocatnet.ro/content/for...
Buna ziua!A fost la Casa de Pensii,cum ne-ati indrumat...raspunsul a fost ca putea sa iasa la pensie pt limita de varsta din 2008,daca avea stagiul minim de 11 ani si 10 luni,ea avand in 2008 doar 8 ani pe c.m.Din 2010 primeste pensia de invaliditate si handicap.care i s-a spus azi ca nu se asimileaza la stagiul minim de cotizare.Asa este?:">
Cat este punctajul mediu anual ?
In decizie,sau de pe cupon.

Alte discuții în legătură

Important: pensia de invaliditate se va acorda indiferent de stagiul realizat, in toate cazurile in care beneficiarul a fost incadrat in grad de invaliditate laur1979 laur1979 in legatura cu articolul de mai jos sant in aceeasi situatie ce ar trebui sa fac si cui sa ma adresez pentru a rezolva si eu cu pensia de boala? Decizia ... (vezi toată discuția)
Pensie, stagiu insuficient de cotizare mio28 mio28 Sunt nascuta in 25.11.1950 si am un stagiu de cotizare de doar 8.5 ani, exista vreo posibilitate de a primi pensie?conform hotărârii Curţii Constituţionale ... (vezi toată discuția)
Conditii pensionare - persoane cu dizabilitati - 2016 florintb florintb Bun gasit, Sunt o persoana cu dizabilitati gradul 2, accentuat (din nastere) si am 39 ani. Sunt angajat din anul 2006, in domeniul IT. In acelasi timp, ... (vezi toată discuția)