Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie limita de varsta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie limita de varsta

Buna ziua!Mama mea are 64 de ani si de 4 ani primeste pensie de invaliditate+handicap de 234 lei,diagnostic neoplazii,pe cartea de munca are 8 ani munciti.Stiam ca poate iesi la pensie daca are stagiul de cotizare de 11 ani si 10 luni..8 ani munciti+4 de pensie,are 12 ani..Azi a fost la casa de pensii si i s-a spus ca cei 4 ani de pensie nu se mai pun la stagiul de cotizare.Ce poate face?Poate pe caz de boala?Cu 234 lei nu se descurca...tratamente...consultatii..Va multumim anticipat pentru raspuns
Faceti cerere pentru trecere la limita de varsta,luati numar de inregistrare si asteptati raspunsul.
Practic vroiam sa intreb daca s-a modificat legea,daca se mai adauga la stagiul minim de cotizare cei 4 ani de cand primeste pensie..doar asa ar avea stagiul minim de cotizare complet.Multumesc
Perioada in care s-a beneficiat de pensie de invaliditate este stagiu asimilat si intra in stagiul complet sau minim al pensiei de limita de varsta.
Nu exista nicio modificare.
Vi s-a raspuns si aici:
www.avocatnet.ro/content/for...
Buna ziua!A fost la Casa de Pensii,cum ne-ati indrumat...raspunsul a fost ca putea sa iasa la pensie pt limita de varsta din 2008,daca avea stagiul minim de 11 ani si 10 luni,ea avand in 2008 doar 8 ani pe c.m.Din 2010 primeste pensia de invaliditate si handicap.care i s-a spus azi ca nu se asimileaza la stagiul minim de cotizare.Asa este?:">
Cat este punctajul mediu anual ?
In decizie,sau de pe cupon.