avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 589 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pot iesi la pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pot iesi la pensie?

Buna seara.Soacra mea este nascuta pe 1.03.1953 si angajata din 26.05.1975.Vrem sa stim daca poate iesi anul asta la pensie sau cand ar avea dreptul.Este mama a 4 copii.Se i-au in calcul la vechime?Multumim anticipat pentru raspuns
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 18:44, 12 Noiembrie 2010
Se poatei pensiona la limita de virsta dupa anul 2012 luna Iulie la virsta standard de pensionare de 59 ani si 4 luni daca indeplineste conditia stagiului minim de cotizare de 13 ani si 8 luni . Stagiul standard complet de cotizare este de 28 ani si 8 luni.

In speta, stagiul de cotizare este complet (peste 35 ani de munca) .. intrucat a nascut 4 copii , beneficiza de o reducere a varstei de pensionare de 2 ani ... astfel incat, varsta de pensionare este de 57 ani si 4 luni ...adica , se poate pensiona dupa anul 2010 luna iulie ..:)
Poate sa-si deschida dreptul la pensie pentru limita de varsta la acest moment(daca cei 4 copii au fost crescuti pana la varsta de 10 ani)..Conditia de stagiu este indeplinita.Varsta standard de pensionare de 59 de ani si 4 luni se reduce cu 2 ani in acest caz..Asadar 59 de ani si 4 luni - 2 ani=57 de ani si 4 luni varsta de la care indepliniti si conditiile(de varsta) pentru deschiderea dreptului la pensie,pentru limita de varsta.Toate cele de mai sus sunt valabile in conditiile legii 19/2000.Ce va fi in noua lege eu nu stiu(nu ma pot pronunta).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cand poate beneficia de pensie? labuta labuta Vreau sa stiu daca mama mea poate iesi la pensie,cand,daca anticipat sau nu.Este nascuta in iulie 1952 si are 4 copii (vezi toată discuția)
Cumul conditii speciale si ani crestere minori Ema10 Ema10 Buna ziua, Am o situatie un pic confuza privind decizia de pensionare si v-as ruga daca puteti sa imi dati un sfat. Am primit decizia de respingere a ... (vezi toată discuția)
Nascut in iulie 1954, 36 de ani vechime din care 17 ani grupa a ii-a, 8 ani conditii speciale. cand beneficiez de pensie pentru limita de varsta? Ioana.Gheorghe Ioana.Gheorghe Buna ziua! Sotul meu este nascut in iulie 1954 si are 36 de ani vechime in campul muncii din care 17 ani grupa a II-a si 8 ani grupa speciala. Cand poate ... (vezi toată discuția)