avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 642 soluții astăzi
Forum Activitate vasilica_fara_frica_de_nimica

Activitate vasilica_fara_frica_de_nimica

Raspunsesem la doua mesaje diferite.
Daca se depune cu cel putin 5 zile inainte inseamna ca trebuie sa fie ceva ce recomanda sa stea in casa, sau la patm sau internat, asa incat medicul stie sigur ca peste 5 zile nu se va putea prezenta la proces. IN cazul meu drumul reclamantului pana la medic era oricum mai mare decat pana la Judecatorie, iar in ziua respectiva reclamantul a iesit din casa si a vorbit cu mine bine mersi, si nici nu a invocat nici o boala, mi-a spus doar ca avea nevoie de "o amanare". Problema mea este ca pentru aceasta "amanare" eu pierd vreo 700 lei plus 2-3 zile aiurea. Plus bataia de joc.
ynocentta a scris:

Actele medicale depuse sunt proba pentru motivul invocat de parte pentru amanare si acordare termen.
Exista posibilitatea,ca documentele medicale sa ateste realitatea medicala a partii


Ce spuneti Dvs. e teoria. Asa ar trebui sa fie. dar eu intrebam cu totul altceva altceva.

Nu stiu cum sunt luate in considerare aceste certificate medicale, cu cate zile inainte se pot depune? Ce invoca? Recomandari ale medicului, afectiuni? Cum ar trebui sa procedez daca stiu ca sunt false? ce probe sa produc?
Deci sa inteleg, trebuiau ca in citatie sa i se puna in vedere reclamantului ca nu a achitat taxa de timbru intreaga?
Răspuns la discuția Abuz in serviciu Politie
Sa imi vad copilul, in pofida impotrivirii "politailor", si sa pot demonstra in instanta ca depun toate eforturile ca sa ma determine sa nu mai incerc sa-mi vad copilul.
Buna seara,
Va rog sa imi spuneti daca e normal urmatorul caz.

- Primul termen al unui proces pe data de 15 Februarie-
- Paratul, ma prezint la termen, reclamantul nu se prezinta, ci depune la dosar un certificat medical cu cateva zile inainte.
- La strigare, eu sunt prezent, judecatorul spune ca dosarul reclamantul nu are achitat timbrul, eu depun o intampinare si ...gata?

Ramane in pronuntare.
- Se aman pronuntarea.
Dupa o saptamana, surprize:
- Se respinge exceptia netimbrarii. Repune cauza pe rol si acorda termen...

Este posibil asa ceva? Eu, paratul am fost in sala cand s-a strigat dosarul. Reclamantul absent. Cu tate astea S_A ACHITAT TAXA INTRE TIMP. De la termeul de 15 Feb pana la pronuntarea din 22 Feb.

E posibil sa se reia dosarul inca odata in sala dupa ce a facut odata prezenta, eu am fiind prezent si depunand o inatampinare? :O

Daca nu, cand o cauza ramane in pronuntare, atunci se presupune ca ramane la judecator, deci nu se mai pot adauga acte la dosar, nu?!

Eu am facut 500 de km ca sa ma prezint la acest proces, la care reclamantul nu s-a prezentat si nici nu a platit taxa de timbru, cu toate astea, tot eu sunt cel care trenuie sa mai bata drumul de cateva ori.

E cumva normal?

Inca o chestiune: Cum se poate motiva absenta, adica ce fel de certificate medicale sunt luate in considerare? Cum as putea proba ca e un tertip ca sa tergiverseze procesul si sa ma faca sa cheltuiesc banii si timpul pe drumuri?

Se pare ca Instanta in cauza isi bate joc de mine.#-o

Multumesc!

Răspuns la discuția Schimbare Program vizita
Ati obtinut custodia in urma unui acord cu sotia sau asa a stabilit instanta programul de vizitare?
Răspuns la discuția Abuz in serviciu Politie
Am interes sa ii fac sa plateasca cumva pe cei care prin faptele lor m-au impiedicat sa-mi vad copilul si m-au facut sa cheltuiesc vreo 5000 lei inutil.
Răspuns la discuția Abuz in serviciu Politie
nu am martori, am inregistrari audio.
Răspuns la discuția Abuz in serviciu Politie
NU, faptulca anunta Politia nu e o infractiune, sunt intimidari repetate. Nu exista semne de parcare interzisa nici de stationare interzisa nici de fotografiere interzisa, exista numai in capul lor "va spun eu ca asa este, aici nu aveti voie sa stati e institutie publica!"
Răspuns la discuția Abuz in serviciu Politie
cat de multe detalii? E vba de o institutie in subordinea primariei, care are asigurata paza de politisti comunitari.