avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 420 soluții astăzi
Forum Activitate dianabutnaru

Activitate dianabutnaru

Dezmembrare imobil cu datorii in CF
Buna ziua! Ma aflu in urmatoarea situatie:
Dețin in proprietate, in indiviziune cu sora mea, o casa cu terenul aferent. O treime din totalul casei l-am moștenit de la mama noastra, impreuna cu o datorie destul de mare înscrisă in cartea funciară. Am facut succesiunea, dar nu si partajul deoarece vrem sa modificam proiectul casei. In prezent casa este compusă din 2 apartamente, cate unul pe fiecare nivel, dar dorim modificarea proiectului si sa obținem 2 aparatamente care sa aiba atat parter cat si etaj, iar curtea sa fie separată. Menționez ca sora mea mai are o datorie înscrisă in cf pe treimea din casa pe care o deține de cativa ani si are, de asemenea, datorii la impozitul pe clădire.
Cum trebuie sa procedez ca sa pot iesi din indiviziune si sa facem partajul?
Buna dimineata! Va rog sa-mi dati un sfat referitor la problema urmatoare.
Tatal meu a fost casatorit cu mama mea, casatorie din care are 2 fiice, una fiind eu. Dupa ce a divortat tata a ramas cu bani din care a cumparat o garsoniera si o masina. Mai tarziu a vandut garsoniera si a cumparat un apartament cu 2 camere. Apoi s-a recasatorit si a mai avut un copil. In timpul acestei casatorii a vandut apartamentul si a cumparat altul. Dupa cativa ani a primit o mostenire de pe urma bunicului meu si iar a vandut apartamentul cumparand de aceasta data o casa pe numele copilului din cea dea doua casatorie (avea 7 ani in acel moment).
Va rog sa-mi spuneti daca in acest fel eu si sora mea ne vom pierde dreptul la mostenire cand tata nu va mai fi.
Va multumesc si astept cu interes raspunsul dumneavoastra!
Buna ziua,

sunt proprietara unui teren si a unei case, in indiviziune, impreuna cu persoana M. Eu am 1/3 iar persoana M 2/3 din casa si teren. Casa are o suprafata desfasurata de aprox. 273 mp si este tip duplex, cate un apartament pe fiecare nivel, parterul avand 137mp, iar etajul 136mp. Eu folosesc momentan 50mp din parter, iar persoana M foloseste apartamentul de la etaj. In prezent nu dispunem de banii necesari iesirii din indiviziune, iar cu persoana M nu se poate discuta omeneste. Eu doresc sa amenajez (in timp) si sa incep sa folosesc diferenta de 41mp din parter care mi se cuvine... care e inca la rosu... desi asta ar insemna ca persoana M nu ar mai avea cale de acces catre suprafata sa de la parter decat pe geam .... povestea e incalcita rau si ar dura mult sa explic de ce e asa #-o...
INTREBARE
Daca voi inchide si amenaja suprafata de 41mp in conditiile de mai sus, persoana M ma poate actiona in judecata?
multumesc mult pt raspuns!!!
Buna ziua,

sunt proprietara unui teren si a unei case, in indiviziune, impreuna cu persoana M. Eu am 1/3 iar persoana M 2/3 din casa si teren. Casa are o suprafata desfasurata de aprox. 273 mp si este tip duplex, cate un apartament pe fiecare nivel, parterul avand 137mp, iar etajul 136mp. Eu folosesc momentan 50mp din parter, iar persoana M foloseste apartamentul de la etaj. In prezent nu dispunem de banii necesari iesirii din indiviziune, iar cu persoana M nu se poate discuta omeneste. Eu doresc sa amenajez (in timp) si sa incep sa folosesc diferenta de 41mp din parter care mi se cuvine... care e inca la rosu... desi asta ar insemna ca persoana M nu ar mai avea cale de acces catre suprafata sa de la parter decat pe geam .... povestea e incalcita rau si ar dura mult sa explic de ce e asa #-o...
INTREBARE
Daca voi inchide si amenaja suprafata de 41mp in conditiile de mai sus, persoana M ma poate actiona in judecata?
multumesc mult pt raspuns!!!
buna ziua,

mama mea a cumparat un teren intravilan, la marginea unui sat, zona in care acum incep sa se construiasca mai multe case. Strada pe care isi construieste casa este privata, proprietarii celorlalte terenuri au platit stalpii de curent de pe strada iar acum mama, dorind sa se racordeze la curent, trebuie sa plateasca partea ei din investitia facuta pentru a primii acordul celorlalti. Mama nu doreste ca aceasta strada sa fie privata - fapt ce presupune platirea lucrarii si a stalpilor de curent si , lunar, lumina de pe strada.
Intrebare: daca cedeaza terenul din strada, pe care este proprietara, primariei, mai trebuie sa plateasca vecinilor lucrarea si stalpii de curent?

Stalpii nu sunt amplasati la distanta egala, in dreptul terenului persoanei de la care mama a cumparat sunt amplasati la distanta mai mica unul de celalalt, pe restul strazii fiind mai "rari". De asemenea, mama si vecinul de langa ea se vor racorde la acelasi stalp, fiind amplasat exact la coltul comun.
Intrebare: in cazul in care va trebuii sa plateasca parte din investitia facuta, cum se calculeaza suma datorata de ea?

Mentionez ca mama a cumparat terenul in urma cu 4 ani, iar lucrarea de pe strada a fost executata in 2009.

Multumesc pentru raspuns
multumesc pentru mesajele atat de prompte!
din cate am inteles eu din alte discutii donarea poate fi atacata de ceilalti mostenitori, dar noi fiind singurii ei copii cine ar putea ataca actul?... daca taxele sunt mai mici e clar ca vom opta pentru donatie ... daca e sigura! nu vrem divizarea fiecarei parti pentru ca in momentul in care mama nu va mai fi, eu si sora mea vom vinde casa ca pe un intreg, unui singur proprietar ... de partaj se va pune problema doar daca vor aparea discutii la acel moment
buna ziua,

mama are in proprietate un teren pe care a inceput sa construiasca o casa, care in prezent e "la rosu". acum mama vrea sa ne doneze, mie si surorii mele, cate o treime din teren, urmand ca intabularea casei sa se faca direct pe 3 proprietari.
va rog spuneti-mi
1. daca acest lucru este posibil , autorizatia de constructie fiind pe numele mamei si daca este necesara delimitarea partii fiecareia pe planul casei - mentionez ca nu dorim acest lucru in mod expres.
2. daca mama intabuleaza casa doar pe numele ei, noi ce drepturi vom avea, fiind proprietare doar pe o cota parte din teren

va mulrumesc anticipat
in cat timp ar trebui sa primesc decizia de concediere si adeverinta tip cu salariile si de la cine? banuiesc ca de la lichidator... dar cand?
va multumesc pentru raspuns!
Buna ziua. Am fost in concediu pentru cresterea celor doi copii timp de 4 ani, fara intrerupere, iar in prezent firma la care am lucrat se afla in lichidare. Lichidatorul mi-a spus ca trebuie sa astept o hartie de la primarie, iar dupa aceea ei imi vor incheia contractul de munca si voi putea beneficia de somaj. Am fost la ei de doua ori, prima data plecand nedumerita, dar tot nu am inteles mare lucru. imi poate explica cineva ce am de facut? Fetita a facut 2ani pe 18 octombrie.