avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 521 soluții astăzi
Forum Activitate radurdc

Activitate radurdc

Buna ziua!As avea o intrebare pentru cine ma poate ajuta:sunt administratorul unui srl-magazin mixt-si printre angajatii mei,figura si tatal meu.acesta,in timp ce are angajat,a mers la o banca (bcr) si a primit ,pe baza salariului pe care il avea atunci(2007),un card de credit cu valoarea de 6.000 ron.el a cheltuit toata suma,in interes personal,si-a platit ratele datorate sumei cheltuite de pe card(toti cei 6000 ron),dar intre timp,in 2008,el a decedat.deoarece primea plicuri de la banca,eu(fiul lui) si sotia lui care traieste,i-am achitat lunar,pana azi,toate ratele la zi,fara ca el banca sa stie ca el este decedat.problema este ca in fiecare luna trebuie sa ii platim ratele,si mai mult ,sa acoperim acel card,cu suma de 6.000 ron.suntem intr-un impas financiar mare si nu mai putem plati pt el.As vrea sa stiu,in numele mamei mele(sotia lui),in cazul in care nu mai plateste pt el,ce se poate intampla?Casa in care locuim,a fost pe numele tatalui meu,s-a dezbatut mostenirea,jumatate din casa este pe numele sotiei lui(mamei mele),iar cealalta jumatate este pe numele copiilor.Decedatul nu mai are asadar nimic pe numele lui.Se poate ca banca sa ii i-a partea din casa a sotiei decedatului,in caz ca nu mai plateste pt el?mentionez ca la primirea acelui card,nu a ipotecat casa si nici giranti nu au fost.a fost doar semnatura tatalui meu.va multumescanticipat,radu.