avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 806 soluții astăzi
Forum Activitate valyhyper

Activitate valyhyper

Răspuns la discuția Amenintare executare silita
insistati fiindca se poate face reesalonare dar orice comunicare aveti cu banca faceti-o in scris nu verbal cu numar de inregistrare la cerere de la sucursala de unde s-a luat creditul sau dupa caz centrala bancii. Nu renuntati doar fiindca un functionar va spune, bafta !
Răspuns la discuția Investire acord mediere instanta
bun, si cum fac sa introduc actiunea in instanta?
Salutari tuturor, am o problema si anume aceea ca am incheiat la mediator un acord de partaj inainte de divort si apoi dupa 6 luni de la incheierea acestui acord la mediator am si divortat. Termenele din acord nu au fost respectate si acum as dori sa stiu ce cale sa urmez a.i. acordul respectiv sa fie onorat si prin ce proceduri. Mentionez ca acordul nu a fosit nici autentificat la notar si nici investit in instanta. Multumesc anticipat !
Răspuns la discuția Divort
da, am pretentii pentru stabilirea vinovatiei, dar referitor la obligarea la despagubire am citit mai devreme un articol despre noul cod civil comentat de autoare in care specifica ca numai in cazul in care casatoria are mai mult de 2 decenii. Nu stiu daca este adevarat fiindca nu am gasit pana acum noul cod ca sa ma uit putin peste el. Cat despre copii, nu exista, inafara de bunuri mobile, mai avem un teren intravilan cumparat in timpul casatoriei dar l-am trecut la cumparare pe numele tatalui ei, si acest aspect financiar in discutie, altceva chiar nu mai avem nimic de impartit.
Răspuns la discuția Divort
Dovada scrisa nu am, membrii ambelor familii stiu lucrul acesta si sotia recunoaste acest lucru pana acum, nu stiu daca va afirma sau nega la partaj. Inca o intrebare, divortul cum ar fi cel mai bine pentru mine sa se infaptuiasca (actiune, primarie sau notar?)
Discuție Divort
Buna ziua, ma aflu intr-o situatie putin ciudata si as dori cateva sfaturi si ulterior un ajutor specializat. Sotia mea este hotarata sa divorteze, noi suntem impreuna de 12 ani, casatoriti de 2 ani. In anul 2008 eu am facut 2 credite de nevoi personale insumand cca 20.000 euro pe care in 2009 februarie i-am dat prietenei mele la acel moment pentru a-i achita avans la o casa, iar diferenta adica creditul ipotecar l-a facut ea pe numele ei cu tatal ei ca si garant. Precizez ca suma aceasta nu a fost trecuta pe vreun act la notar sau altfel de act prin care sa se mentioneze ca i-as fi dat banii, insa ambele familii stiu despre acest lucru. Casa fiind pe numele ei eu doar avand domiciuliul in buletin la aceeasi adresa, dupa divort sau chiar pana la divort, poate sa ma dea afara din casa? Dupa divort pot sa imi cer inapoi banii pe care i-am dat avans la casa?

Multumesc anticipat pt. ajutor !