avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Activitate Nicolaescu

Activitate Nicolaescu

am cautat prin polita si am gasit la art 13.15 urmatoarele:
" In cazul producerii unui eveniment asigurat, ASTRA va retine toate ratele de prima ramase de achitat, pana la sfarsitul contractului de asigurare, daca valoarea despagubirii este mai mare de 20% din suma asigurata. (5566 E in cazul meu)
Suma ce urmeaza a fi retinuta se calculeaza folosind cursul de schimb valutar comunicar de BNR, valabil la data producerii evenimentului. (4,2952 RON la 11.11.2009)
Contravaloarea ratelor de prima ramase poate fi achitata de asigurat, inainte de plata despagubirii sau va fi retinuta din despagubire. Daca valoarea despagubirii nu depaseste procentul de 20% din suma asigurata, situatia scadentei ratelor de prima ramane neschimbata."

Eu sunt si agent astra la o sucursala mai mica, poate a contat asta cand am primit acordul de plata de la colegii cu dauna din sucursala centrala.

Am intrebat pe forum, pt ca am primit raspunsuri diferite si vroiam sa compar cu ce am primit de la oficiali astra, care sustin ca in cazul in care nu platesc urmatoarea rata baiatul de la daune o sa fie bun de plata - zicea el. Acum dupa ce am mai discutat cu el si a trecut periada de gratie 23.11.2009 a zis ca o poate o sa aiba doar o mustrare ca mi-a dat acceptul.
Agentul care mi-a facut polita casco a zis ca pot sa mai platesc urmatoarea rata pana pe 17.12.2009, daca nu platesc, o sa fiu obligat de astra la plata urmatoarei rate..... daca o platesc imi repune in viguare polita casco si se face o noua inpectie de risc la masina

vreau sa stiu dc nu platesc colegul de la daune o sa aiba probleme? ...
agentul care mi-a facut polita ma preseaza sa o platesc doar ca sa obtina comisionul? sau are dreptate..
dc nu am bani sa o platesc din cauza crizei firma la care lucrez a blocat cardul, salariu este mic, pot invoca situatia de forta majora?
Răspuns la discuția problema accident rutier
poate ca intr-adevar evaluarea RCA nu a despagubit corect motociclistul, o motocicleta poate ajunge si la 15000 E depinde de model si clasa, piesele si accesoriile sunt mult mai scumpe ca la masini si o cazatura in urma unui impact afecteaza roata, furca, carene sau parti din motor dc este necarenata, oglinzi, aripi,scarite, manete, far, masca .... politaiul in procesul verbal trece daunele vizibile, iar la impact poate fi strambat cadru care afecteaza ciclistica si tinuta de drum, la fel ca sasiul la masini, si de aici concluzia motociclistului ca trebuie dauna totala ---- cadrul nu se poate indrepta si aduce la parametri din fablica ----. dc are o constatare de la un service autorizat ca daunele sunt mai mari decat ofera RCA te poate da in judecata pt diferenta.
Eu zic sa te bucuri ca din neatentia ta n-au murit 2 oameni sau n-au ramas invalizi si sa va intelegeti amiabil, poate faceti o vizita impreuna la asigurator si rezolvati


toate cele bune
Am un fiat stilo coupe 1.6 si casco la ASTRA din 13 august 2008, prima polita am platit o singura rata 12 luni 507 E, polita era doar pe avarii si avea fransiza 100E pe eveniment. N-am avut nici un accident. Anul asta in 13 august 2009 am reinoit polita, am primit bonus fransiza 0 la primul eveniment si -20% reducere ramanand sa platesc 400E, am adaugat si riscul de furt +20% si am ales sa o platesc in 4 rate ca nu mai sunt bani +20%, in final polita este de 600 E anul asta in 4 rate, prima rata a fost de 150 E platita pe 10 august, valabila de la 13.08.2009 pana la 13.11.2009 avarii si furt.
In data de 12.11.2009 am fost la astra pt ca am gasit masina lovita in parcare pe data de 11.11.2009, era sters spoiler spate, aripa dreapta spate, usa dreapta si bandouri usa si aripa spate. Am deschis dosar de daune, fransiza 0 - primul eveniment dupa 1 an si 3 luni, mi-a fost semnalat faptul ca expirase ITP de pe 6.11.2009, dar accidentul era in parcare, am gasit-o stearsa de alta masina, mi-au dat acceptul de reparatie si m-au trimis la un service agerat de ASTRA cu conditia ca sa platesc urmatoarea rata. Dupa reparatie am venit cu devizul la astra 1900 RON +240 factura bandouri, mi-au dat acceptul pe 17.11.2009, am luat masina din service pe 18.11.2009, dar nu am bani sa platesc urmatoarea rata de casco. Polita prevede o perioada de gratie de 10 zile, adica pana pe 23.11.2009 perioada in care dc mai am evenimente beneficiez de casco si inca 20 de zile de stand-by perioada in care dc am evenimente nu ma despagubeste. Dupa ce trec si alea 20 de zile contractul se rezilieaza.

Intrebarea mea este ... daca nu reusesc sa platesc pana pe 17.12.2009 dupa ce expira si perioada de stand-by sunt obligat sa platesc urmatoarea rata sau ASTRA ma poate da in judecata sa-mi platesc singur reparatia?



.... baietii de la ASTRA au zis ca trebuie sa platesc rata, chiar dc eram in perioada de gratie cand si-au dat acceptul pt plata, pt ca si-au dat acordul de plata in intervalul in care nu este platit casco.... si dc o platesc pana pe 17.12.2009 mai beneficiez de inca 3 luni de casco conform politei, dc nu platesc pana atunci ..tot o sa platesc si nu mai beneficiez de nimic.

multumesc,

toate cele bune