avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 596 soluții astăzi
Forum Activitate definitiv!

Activitate definitiv!

Răspuns la discuția Keyword ca marca inregistrata
Buna ziua Domnule Avocat,
imi cer scuze fata de ellada ca am ales sa continui aceasta discutie desi nu stiu daca problema i-a fost lamurita, eu insa apreciez valoarea solutiilor oferite aici si tot aici vreau sa cer sfaturi.

Ma aflu intr-o situatie oarecum asemanatoare, eu insa fiind cel care intentioneaza sa inregistreze o marca.
In anul 2004 a fost infiintata SC OBIECT SRL de catre persoana A care a achizitionat si domeniul www.obiect.ro, domeniu achizitionat pe persoana fizica, nu juridica.
In 2007 SC OBIECT SRL a fost cedata de A catre persoanele X si Y.
In 2009, in urma cu o luna eu am preluat SC OBIECT SRL de la X si Y, astfel am devenit administrator si asociat unic.
Activitatea firmei doresc sa o dezvot pe internet si am hotarat ca am nevoie de domeniul www.obiect.ro, domeniu cumparat dar nefolosit de persoana A.
In urma negocierilor dintre mine si persoana A nu s-a ajuns la o intelegere. Persoana A asteapta un cumparator al domeniului www.obiect.ro care sa-i plateasca o suma in jurul a 100.000 euro. Este un pret mare pentru piata din Romania, dar mai ales pentru mine.
As vrea sa stiu daca exista o metoda legala astfel incat SC OBIECT SRL sa devina proprietarul si utilizatorul de drept a www.obiect.ro, evident, excluzant pretul exagerat cerut de actualul posesor.
Ar fi o solutie daca OBIECT ar deveni marca inregistrata a SC OBIECT SRL ?

________________
Cuvantul "OBIECT" a fost folosit fictiv.