avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 788 soluții astăzi
Forum Activitate ciolpi

Activitate ciolpi


?
Inregistrare restante intretinere in cartea funciara

Scuze, poate s-a discutat mai recent acest subiect dar nu gasesc raspunsuri mai noi de 2017 bazate pe legea. veche de organizare a Asociatiilor de proprietari.

Am in bloc 3 restantieri din care doi nu au primit somatiile de plata a restantelor l;a cotele de intretinere, a restantelor la fondul de rulment si cel de reparatii precum si a penalizarilor calculate. Scrosrile au fost trimise prin posta, cu confirmare de primire si continut declarat. Cele doua cazuri sunt cu proprietari decedati si banuim, succesiune vacanta.

Care sunt actele necesare si procedura de inscriere a restantelor in cartea funciara a acestora, actiune necesara inainte de actionarea in instanta?
Probleme despagubire RCA
In urma unui eveniment rutier am fost nevoit sa duc masina la tinichigerie. Acolo, la deschiderea dosarului de dauna, am lasat personalul service-ului sa ma reprezinte in relatia cu asiguratorul celui care m-a lovit.
La ridicarea masinii sunt anuntat ca asiguratorul masinii care m-a acrosat in timp ce eu eram parcat intr-un lot de parcare amenajat intre bl;ocuri, incadreaza incidentul la culpa comuna deoarece eu eram parcat pe contrasens si la mai putin de 50 de metri de o intersectie.
In fapt, eu eram parcat intr-o parcare amenajata intre blocuri.
Problema e ca in schita desenata de mine nu am desenat exact parcarea. Intersectie, nu se pune problema sa fie pe aleile dintre blocuri, pe unde intr-adevar mai sunt si persoane care urca masinile pe trotuare. In cazul meu, straduta pe care eram parcat este o alee ce serpuieste printre blocuri.
Am sunat la ASF pentru un sfat si-mi spun ca in cazul evenimentelor rutiere, obligatia de constatare a vinei, apartine strict organului asigurator. Singura varianta de schimbare a incadrarii ramane actionare in instanta a Asiguratorului, Din pacate, asiguratorul este unul dintre cei mari din Romania, iar personal nu stiu daca voi avea vreo sansa intr-un eventual proces.
Dar nici nu as lasa asa situatia, pentru ca la reinnoirea politei RCA voi achita mult mai mult, incidentul astfel incadrat facand sa-mi diminueze clasa B/M.
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Solicitati Administratorului un exstras de cont pentru apartamentul dvs pentru ultimii 2 ani.
Este posibil ca in timpul calcularii ultimilor liste sa fi tras vreo formula gresit. Se intampla des.
Daca semnalati aceasta eroare e posibil sa fie rezolvata pe cale amiabila. Daca nu, veniti cu amanunte aici si va indrumam mai departe.
Ce e HG/2021? Vreo hotarare de Guvern?

Eu sunt presedinte de Asociatie si am tinut AGA si in mertie (primul trimestru) si mai fac una acum pentru montarea/inlocuirea apometrelor.
SPLT Brasov - ce furnizor este?
Sunt hotarari pe care o asociatie le poate lua la nivel de Comitet, conform HG 196/2018, nefiind necesara AGA.
Stiti cumva daca exista o hotarare judecatoreasca cu privire la locurile de parcare din sectorul 3 pentru care contractele au fost abuziv reziliate pe motiv ca a fost depasita data de 31 Martie - pentru plata a impozitelor?
Suntem in situatia in care mai multe luni (din ultimii ani), nu am reusit sa fim la domiciliu in momentul platilor alocatiilor copiilor.
Se poate verifica undeva cate alocatii au fost primite si care e suma neincasata? Sau le putem considera pierdute?
Dl. Popa se pare ca nu cunoaste in amanunt configuratia instalatiilor de gaze.
In orice situatie, furnizorul de servicii ( in acest caz de livrare gaz - pe nume Distrigaz in Bucuresti ) este responsabil de instalatiile de gaz de pe domeniul public - pana la regulatorul care sta la baza coloanelor care care intra in imobile - case sau blocuri. De la regulatorul de gaz pana la ultimul consumator, responsabilitatea pastrarii in conditii sigure de utilizare cade in sarcina tuturor celor care sunt legati pe coloana respectiva.

In cazul dvs, circulara ANRE din decembrie 2018, nuanteaza clar obligativitatea asigurarii conditiilor de securitate a instalatiilor de utilizare gaz, prin montarea de senzori detector gaz in toate incaperile tranzitate de coloane de gaz in care exista riscul de acumulari accidentale de gaz. Deci, daca o coloana orizontala de gaz intra in bloc pe la parter iar inelul de distributie intra in apartamentele de la parter (sau etajul 1) pentru a alimenta o coloana verticala care e folosita de proprietarul de la ultimul nivel, in toate bucatariile tranzitate de coloana respectiva trebuiesc montati senzori - indiferent daca sunt sau nu consumatori de gaz in acestea. Daca la parter mai trece prin vreun hol si acolo trebuie montat senzor, Toti senzorii se leaga la un electroventil ce se instaleaza la baza coloanei - in afara imobilului
Plata acestora poate fi facuta de Asociatie din fondul de reparatii si investitii fara nici o problema.

Pe coloanele individuale trebuiesc deasemenea asigurati senzori detector gaz pe toata lungimea lor.
Buna ziua.
Am o societate noua, neplatitoare de TVA si doresc sa fac cateva tranzactii cu o firma din Turcia. Trebuie sa le livrez 2 camioane de marfa pe care le cumpar de la un producator roman.
Ma intereseaza cum procedez, deoarece firma producatoare imi factureaza marfa cu TVA. Eu cum pot recupera TVA-ul platit la achizitie?

Am incercat sa gasesc daca Arhiepiscopia Bucurestilor este in masura sa emita certificate de calificare in meseria de electrician.
Am nevoie de un electrician calificat pentru lucrari de reparatii in subsolul blocului si s-a prezentat cineva cu o diploma de calificare emisa de Arhiepiscopie in anul 2010.