avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 707 soluții astăzi
Forum Activitate taie

Activitate taie

Buna ziua,

Am o firma care urmeaza sa fie radiata si trebuie sa fac bilantul de lichidare.
Am urmatoarele solduri in balanta 31.10.2015:
1012 C= 200
1061 C = 40
1068C = 5049,92
1171 C= 35841,54
121D =32325,91
5311D= 8805,55

Cum sa inchid aceste conturi ca balanta sa aiba solduri zero?
Firma este platitoare de impozit pe profit.

Multumesc
Răspuns la discuția Cerere de apel Tribunal
multumesc pentru raspuns
Buna dimineata,

In data de 08.10.2015(data postei) am primit raspuns de la Tribunalul Bucuresti pentru procesul judecat in data de 21.09.2015.
In comunicarea hotararii civile s-a specificat ca pot face apel in termen de 30 de zile de la comunicare.
Eu am inteles ca sunt 30 zile de la data primirii plicului prin posta, adica 08.10.2015.
Este coresct? sau sunt 30 zile din data de 21.09.2015, cand a avut loc judecarea in sala de tribunal?
Mentionez ca am cerut judecarea in lipsa mea.
Mai pot face cerere de apel acum?

Multumesc pentru raspuns
Răspuns la discuția Numar persoane la intretinere
Eu am inteles asa: daca in Adunarea Generala se propune ca cei care solicita scoaterea de pe lista de plata, sa aduca dovezi pentru motivul cererii, si se supune la vot, si marea majoritatea voteaza in favoare, atunci presedintele poate solicita, pe langa cerere, si alte dovezi. Sper ca am inteles corect.

Multumesc
Răspuns la discuția Numar persoane la intretinere
Nu fac un capat de tara, dar vroiam sa stiu daca este LEGAL sa-mi ceara asa ceva.
Răspuns la discuția Numar persoane la intretinere
Multumesc pentru raspuns,

Ati mentionat mai sus"mai mult de 15 zile".Sa inteleg ca daca sunt in spital exact 15 zile si nu peste 15 zile nu pot fi scos de la intretinere? Nu am inteles exact daca presedintele are dreptul sa-mi ceara iesirea din spital. Vechiul presedinte accepta doar cererea.

Buna seara,

Din data de 11.11.2014 m-am internat in spital. Am depus o cerere presedintelui de bloc prin care solicit scoaterea de pe lista de plata deoarece stau in spital 2 saptamani. Presedintele nu vrea sa imi i-a in considerare cererea.El spune ca vrea sa ii dau iesirea din spital si atunci imi accepta cererea.
Intrebarea mea este:presedintele blocului are dreptul sa-mi ceara asa ceva?
Eu stiu ca, cererea mea este suficienta.
Multumesc
Buna ziua,

Am un mic magazin la parter de bloc. As vrea sa stiu daca terenul din fata magazinului se impoziteaza.
Multumesc
Răspuns la discuția ANGAJARE VANZATOR
Chiar daca nu are acel curs de vanzator?
Buna ziua,

As putea sa angajez o persoana ca vanzator, in conditiile in care aceasta a lucrat ca sef adjunct dulciuri? Daca nu, cum as putea sa o incadrez in societate?

Multumesc