avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 557 soluții astăzi
Forum Activitate Mofir

Activitate Mofir

Tatal meu in varsta de 66 de ani a fost diagnosticat cu tumora pulmonara stanga gradul IV(cu metastaze la celalalt plaman),HTA gradul II,cardiopatie ischemica,nu se poate alimenta singur ,nu se poate imbraca singur ,se deplaseaza cu ajutor pe distante mici deoarece oboseste foarte repede.Cu toate acestea a fost incadrat in gradul de handicap accentuat, cod handicap 2,fara dreptul de a avea insotitor.Evaluarea s-a facut la domiciliu pentru ca tatal meu nu s-a putut deplasa. Este corecta incadrarea?Stiu ca pot face contestatie dar aceasta trebuie depusa tot la comisia care a facut evaluarea si nu am incredere ca se va rezolva ceva. Ce pot face, pentru ca tatal meu are nevoie reala de insotitor?
Nu.Din februarie am fost angajata pe perioada determinata cu jumatate de norma in locul unei persoane cu probleme medicale deosebite.La data respectiva nu lucram in aceasta institutie iar in prezent este singurul meu loc de munca.As vrea sa mai stiu si numarul de zile de c.o.precum si modul de salarizare a c.o. in aceste conditii.Am o vechime in munca de peste 10 ani.
Din februarie inlocuiesc o colega aflata in concediu medical.Este normal sa fiu angajata cu jumatate de norma, avand in vedere faptul ca inlocuiesc o persoana care avea norma intreaga?
Sunt angajata cu jumatate de norma ca asistent medical pe perioada determinata(inlocuiesc o colega aflata in concediu medical din februarie 2009) si as vrea sa stiu daca am dreptul la prime integral.Precizez ca nu mai am alt loc de munca.