Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajat cu norma intreaga sau cu fractiune de norma?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajat cu norma intreaga sau cu fractiune de norma?

Din februarie inlocuiesc o colega aflata in concediu medical.Este normal sa fiu angajata cu jumatate de norma, avand in vedere faptul ca inlocuiesc o persoana care avea norma intreaga?
1. Daca ati acceptat sa incheiati un CIM cu 4 ore pe zi inseamna ca ati fost de acord.
2. Trebuia sa discutati cu angajatorul de atunci si daca nu va convenea nu semnati.
3. S-ar putea sa indepliniti numai o parte din atributiile colegei.
Mofir a scris:

Din februarie inlocuiesc o colega aflata in concediu medical.Este normal sa fiu angajata cu jumatate de norma, avand in vedere faptul ca inlocuiesc o persoana care avea norma intreaga?

Nu sunteti clara, vi s-a facut act aditional cu diminuarea nomei?
Incercati sa fiti mai clara cu privire la incheierea CIM cu timp partial
Nu.Din februarie am fost angajata pe perioada determinata cu jumatate de norma in locul unei persoane cu probleme medicale deosebite.La data respectiva nu lucram in aceasta institutie iar in prezent este singurul meu loc de munca.As vrea sa mai stiu si numarul de zile de c.o.precum si modul de salarizare a c.o. in aceste conditii.Am o vechime in munca de peste 10 ani.
Numarul de zile de CO este acelasi ca la o norma intreaga dar indemnizatia va fi mai mica daca salariul este mai mic.