avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 442 soluții astăzi
Forum Activitate eqvagel

Activitate eqvagel

este legal ca politia locala sa dea amenzi de circulatie? concret ,au inceput sa sparga o straduta in apropierea casei mele si au pus un semn de sens unic,saptamana trecuta nu era,la jumatatea stradutei politia locala,care m au amendat cu 290 lei,e legal?
Discuție poprire cont
vreau sa iau un credit ,iar pentru aceasta trebuie sa deschid un cont,dar mi sa spus ca am o poprire de o mie de lei,cum trebuie procedat in acest caz,multumesc
4 din 5 utilizatori consideră
acest răspuns util
cred ca e o teapa anaful nu da telefoane
Discuție beneficii
cum de un angajator poate plati 4000 lei ,casa si masa unor angajati adusi de aiurea iar celor autohtoni salariul minim? exista o legislatie in privinta asta? multumesc
5 din 7 utilizatori consideră
acest răspuns util
probabil ca n ati inteles ca raspunsurile vin de la un "functionar public"
Anul trecut am facut un abonament special pentru roaming la susnumita firma pentru 6 luni,care s a dovedit a fi de fapt pe 4 luni dupa care au inceput sa incarce factura,i am sunat si le am spus ca renunt la abonament in luna decambrie 2017 lucru care nu sa intamplat ei continuand sa trimita factura .Am sunat din nou iar raspunsul ma lasat masca "ati fost programat pentru renuntarea la contract pt data de 5 ianuarie iar de atunci trebuie sa treaca 30 de zile pana sa si faca efectul"
Răspuns la discuția instiintare
Rationamentul era ca orice proces la care nu participi, indiferent de motive e pierdut din start.Se pare ca problema este la citare.Nu stiu pe cine si cum ajuta citarea prin lipirea pe usa instantei,dar am inteles ideea.
Răspuns la discuția instiintare
Asta tot nu ma lamureste cum poti fi judecat,eventual condamnat fara sa sti nimic.Daca legea spune asa inseamna ca nu e buna.
Răspuns la discuția instiintare
Am reusit sa il anunt,este vorba despre un proces cu fostul angajator care il acuza de delapidare.Demisia a fost in decembrie 2012,plangerea depusa in iunie 2013,iar el a fost citat o singura data la politie unde a dat o declaratie in iulie 2014
Răspuns la discuția instiintare
Nu este vorba despre mine,ci de cineva care a locuit la aceeasi adresa,il voi anunta,desi nu e treaba mea, dar mi se pare absurd ca poti fi judecat in lipsa fara sa sti nimic.Cred ca astfel ti se ia dreptul la aparare