avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 207 soluții astăzi
Forum Activitate bobar

Activitate bobar

Răspuns la discuția Somatie plata
Multumesc.
Răspuns la discuția Somatie plata
trandafir2 a scris:

bobar a scris:
Factura este emisa in baza unui contract, pe care le-am solicitat dar nu le-am primit inca.


Atentie cum s-a derulat angajamentul si intelegerea cu privire la respectivul contract.
Contractul este o intelegere intre parti care nu are nevoie in mod expres de semnatura !!
Deci ... derulati cronologic ce s-a intamplat sa nu aveti surprize.

P.S. In cazul asta, plangerea penala pentru fals pica din start. Jocul se va derula pe taramul instantei civile.


Scuze poate nu am fost explicit. Copie contract si factura am solicitat acum de la lichidator, dupa ce am primit notificarea. Nu am semnat contract si nici vorbit/email cu aceasta firma. Nu am beneficiat de vreun serviciu.
Răspuns la discuția Somatie plata
trandafir2 a scris:

Da puteti depune plangere la politie si parchet daca se dovedeste ca nu este o eroare dupa ce vorbiti cu respectivul lichidator. Gasiti lichidatorul, solicitati lamuriri. Pana sa ajungeti sa platiti este cale lunga, dar ...daca nu va raspunde lichidatorul la telefon sau amiabil, ar trebui sa va pregatiti cu un avocat si eventual sa cereti si daune.
Firma respectiva ce profil are? In ce baza este emisa factura?


Multumesc.

Este vorba de o firma de ghiduri si publicitate. Factura este emisa in baza unui contract, pe care le-am solicitat dar nu le-am primit inca. Chiar sunt curios sa vad cine a semnat.
Discuție Somatie plata
Am primit pe o societate A in care sunt asociat unic/administrator unic, de la un cabinet de insolventa o notificare de plata a unei sume in dosar de faliment catre o societate comerciala B, in baza unei facturi X si a unui contract Y. Societatea A nu a semnat nici un contract cu societatea B, deci nu datoreaza vreo suma de bani. Ce se poate face in acest caz, in afara sa ma duc la un avocat. Mi se pare aberant sa platesc un avocat pentru a demonstra ca nu datorez vreo suma de bani?

Am solicitat de la cabinet insolventa o copie dupa contract si factura. As dori sa stiu daca pot sa merg la Politie sa depun plangere penala pt fals, ca e clar ca nu am semnat noi acel contract? Sau altceva care nu presupune sa platesc vreo suma de bani unui avocat, etc? Asa ceva e culmea!

Multumesc.
Răspuns la discuția Marca comerciala
notificarea nu continea nici o declaratie, era doar notificarea si atat

notificarea s-a primit de titularul site-ului
multumesc pentru raspunsuri
AndreiDKN a scris:

bobar a scris:

dar este vorba si de ordine ale ministerelor sau HG, etc, deci nu numai legi.


Daca acolo nu gasiti, cautati pe "gugal" - copy/paste - precizati sursa si problema este rezolvata. Mi-e greu sa cred ca ceea ce cautati dvs nu sa gaseste dupa maxim 10 sec de search in google.


problema nu este ca nu gasesc, problema este ca si acolo unde se gasesc se mentioneaza ca este protejat de dreptul de autor.

de exemplu softurile legislative introduc ei in baza de date actele normative si aceasta introducere constituie obiectul unui drept de autor. adica este autorul bazei de date.

eu credeam ca monitorul oficial are vreo baza de date care se poate accesa contra cost de unde se pot prelua.
dar este vorba si de ordine ale ministerelor sau HG, etc, deci nu numai legi.
Imi puteti spune de unde se poate prelua continutul actelor normative pe un site sau in publicatii? De exemplu vrem sa publicam o lege pe un site, dar de unde o putem lua, ca stiu ca daca o luam dintr-un soft legislativ nu e ok.
In cazul in care s-a primit o notificare de la un proprietar al unei marci comerciale cu privire la utilizarea intr-un site a unei denumiri susceptibila sa creeze cofuzie, ce trebuie facut?

Astfel proprietarul marcii <numecuvant> someaza sa nu se mai utilizeze intr-un site denumirea <numecuvantJOB>.

Mentionez ca site-ul a luat deja masura sa stearga din continutul site-ului numecuvantJOB.