avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 253 soluții astăzi
Forum Activitate minu78

Activitate minu78

Fac parte dintr-o asociatie de proprietari in care doar 2 apartamente mai suntem in sistemul centralizat de incalzire, si platim cam mult factura de caldura iar cei de la CET ne-au spus ca platim asa de mult pt ca nu s-a facut redimensionarea consumului si astfel noi primim presiune la caldura cat pt zece apartamente si nu cat pt 2 plus ca pierderile sunt calculate tot pt 10 apartamente si nu cat pt 2 iar incalzirea spatiilor comune doar noi cele 2 apartamente o mplatim ceilalti nu. Acum rog pe cineva care stie sa ne spuna ce trebuie sa facem, si cine ar trebuie sa inceapa formalitatile procesului de redimensionare si cine plateste pt asta noi cele 2 apartamente din sistem, celelalte 8 apartamente sau toti. va intreb pt ca sunt foarte mari neintelegeri pe aceasta tema in cadrul asociatiei iar administratorul este pe langa subiect, ori nu stie ori stie si nu vrea sa se implice.
Va multumesc
Cu admiratie Balaj Gheorghe Emanuil
Răspuns la discuția e parte comuna sau nu?
Domnule severin inteleg ce-mi spuneti, dar sistemul de incalzire face parte din partea comuna a condominiului este trecut si in acordul de asociere. Bun sa zicem cum ati zis dumneavoastra ca daca noi le vom folosi in continuare noi trebuie sa platim eventualele reparatii dar daca si noi ne vom instala centrale si se sparge teava principala atunci ce facem stam sa ne iasa apa pe scari si zicem ca nu mai avem nici o treaba cu asta pt ca avem centrale si nu mai folosim sistemul centralizat? In aceasi logica pot spune si despre acoperis ca noi de la parter n-avem nici o treaba cu asta pt ca noi nu beneficiem de pe urma planseului, si daca l-am reparat o data ceilalti n-ar mai trebui sa contribuie la o eventuala reparatie pt ca am facut-o o data, dar asta ar fi incorect si o lipsa de buna convietuire intr-o colectivitate. Toti stim ca atunci cand ne-am hotarat sa locuim intr-o cladire cu mai multi locatari/proprietari trebuie sa respectam anumite reguli si anume o regula foarte importanta este aceea ca toate partile comune trebuie sa fie intretinute, verificate si reparate pe cheltuiala tuturor locatarilor/proprietarilor indiferent daca se folosesc de ele sau nu altfel riscam ca nimeni sa nu mai faca nimic pt ca nu e treaba lui si am deveni o mare ruina. Aceasta este parerea mea, dar poate gresesc.
Va rog sa ma ajutati daca se poate. Dar mai intai trebuie sa expun problema pt a se intelege despre ce este vorba.
" In asociatia de proprietari suntem 10 familii din care 8 familii si-au instalat centrale termice si astfel am ramas doar 2 familii legate la sistemul centralizat de termoficare. In urma cu 2 luni am facut niste reparatii la teava de caldura, iar cele 8 familii nu vor sa plateasca cota ce le revine din suma totala spunand ca ei nu mai au nici o legatura cu aceasta pt ca au centrale. Parerea mea este ca si ei trebuie sa plateasca pt ca sistemul de termoficare face parte din partile comune, si mai ales ca si ei au folosit sistemul 20 de ani."
Acum intrebarea este: EI TREBUIE SA PLATEASCA SAU NU? SAU DOAR NOI CELE 2 FAMILII CARE MAI FOLOSIM SISTEMUL CENTRALIZAT TREBUIE SA PLATIM?
VA MULTUMESC