avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 297 soluții astăzi
Forum Activitate daisym232

Activitate daisym232

Va multumesc pentru raspuns si va rog sa imi spuneti daca putem cere in instanta stabilirea sultei in rate egale lunare
Buna ziua
As vrea si eu un sfat intr-o problema asemanatoare. Exista un apartament de 2 camere la care sunt coproprietari sotul, fratele sau si mama lor, coproprietate stabilita pe baza divortului si a unei mosteniri dupa tatal lor, sotul si fratele au cate 1/4 iar soacra mea are 1/2 din apartament (s-a facut si partajul odata cu succesiunea). In prezent eu si sotul impreuna cu fetita noastra locuim in acest apartament, impreuna cu mama sotului, asta dupa ce fratele sotului a hotarat ca el se va muta cu sotia lui la mama acesteia. Apoi dupa aprox. 1 an si jumatate, in urma unor discutii fratele sotului ne-a cerut sa parasim apartamentul pentru ca el sa se mute in locul nostru cu sotia din cauza neintelegerilor cu soacra lui. In tot acest timp noi am renovat camera unde stam, holul, bucataria, mai putin sufrageria unde locuieste soacra mea, lucrari de care fratele sotului a stiut dar nu a considerat ca trebuie sa participe, argumentand ca nu ne-a cerut ei sa facem acele renovari.
De curand i-am propus sa cumparam noi partea lui de apartament la pretul pietei insa in rate egale lunare timp de cativa ani, neavand totusi toata suma necesara.
Va rog sa imi spuneti daca, in conditiile in care ne vom muta totusi el este obligat a ne restitui cheltuielile legate de renovari, si mai mult daca avem dreptul legal de a ocupa 1 camera din cele doua. Mai mult as dori sa imi spuneti daca se poate in ce masura putem obliga a accepta oferta noastra.

Va multumesc si astept cu nerabdare un raspuns